İngiliz Bakan, Çin’i ziyaret etmeye hazırlanıyor

İngiliz Bakan, Çin’i ziyaret etmeye hazırlanıyor

Bir yandan Çin küresel batı tarafından eleştirilirken bir yandan da düzenli ziyaretler devam ediyor. ABD’nin peş peşe gelen Çin ziyaretlerinin ardından İngiltere Dışişleri Bakanı da Çin’e gideceğini duyurdu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Cleverly’nin yarın Çin’e düzenleyeceği resmi ziyarete ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Cleverly’nin 5 yıl sonra Çin’i ziyaret eden ilk Dışişleri Bakanı olduğu aktarılan açıklamada, İngiliz Bakan’ın, Çinli mevkidaşı Vang Yi ve Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Han Cıng bir araya geleceği kaydedildi.

Açıklamada, Çin’in, en büyük karbon üreticisi ve sürdürülebilir enerji yatırımcısı olduğu hatırlatılarak “İklim değişikliği gibi sorunlar Çin olmadan çözülemez. Çin’in seçimleri, bu küresel sorunla kolektif bir şekilde başa çıkma konusunda kritik önem taşıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Cleverly’nin, ikili görüşmelerinde, Rusya-Ukrayna savaşına yaklaşımı ve Güney Çin Denizi’ndeki gerginliğe etkisini örnek göstererek Çin’in küresel güvenlik açısından sorumlu davranmasının önemini, Sincan Uygur Özerk Bölgesi ve Tibet’te yaşayanlara yönelik Pekin’in yükümlülüklerini dile getireceği belirtilen açıklamada, İngiliz Bakan’ın, Hong Kong’un otonomisine yönelik endişeleri de aktaracağı ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Cleverly, “Çin ile ilişkilerimizi çeşitli konularda sürdürmemiz önemli. İklim değişikliğinden salgınların önlenmesine, ekonomik istikrarsızlıklardan nükleer silahların yayılmasına kadar birçok önemli küresel sorun Çin olmadan çözülemez.” değerlendirmesinde bulundu.

Çin’in tarihi, büyüklüğü ve küresel öneminin göz ardı edilemeyeceğini belirten Cleverly, “Ancak bu, küresel sahnede bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Bu sorumluluk, Çin’in uluslararası taahhüt ve yükümlülüklerini yerine getirmesi anlamına geliyor.” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *