Almanya’da yeni bir cami ibadete açıldı

Almanya’da yeni bir cami ibadete açıldı

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaleti Schwelm beldesinde, DİTİB Mescid-i Aksa Camii dualarla açıldı. Açılışı Schwelm Belediye Başkanı, Ennepe-Ruhr Bölge Valisi Olaf Schade ve Türkiye Essen Başkonsolosu birlikte yaptı. Cami açılışı kurdele kesilerek yapıldı.

Schwelm Belediye Başkanı Stephan Langhard, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Schwelm, farklı milletlerden ve kültürlerden yaşayan sakinlerle zengin bir yerdir. Bu cami de buraya zenginlik katan ikinci mabet oldu. Schwelm, gelişiyor ve yeni ibadethaneniz de onlardan biri. Cami, Schwelm’in bir parçasıdır. Schwelm’deki Türk-İslam toplumu adına çok mutluyum.” ifadesini kullandı.

Ennepe-Ruhr Bölge Valisi Olaf Schade, “Cami cemaati olarak sizin için çok büyük bir gün ve Schwelm şehri için de güzel bir gün. İbadethaneler kültürümüzün bir parçası oldu. Caminin yapımında emeği geçenleri kutluyorum.” diye konuştu.

Türkiye’nin Essen Başkonsolosu Taylan Özgür Aydın, camilerin birlikte yaşama kültürünün en güzel örnekleriyle yaşandığı mekanlar olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

“Bu cami, Schwelm’de yaşayan Müslümanların ve kasabanın ayrılmaz bir parçası haline gelecek, insanların birbirlerinin kültürlerini ve dinlerini tanıyabilecekleri, bayramları birlikte kutlayabilecekleri ve birlikte güzel zaman geçirebilecekleri karşılaşma ve tanışma yeri olacak. Camiler, sadece ibadet edilen yerler değil aynı zamanda sosyal kaynaşma mekanları olarak hizmet veren mekanlardır.”

DİTİB Genel Başkanı Muharrem Kuzey, camilerin toplanma, konuşma, tanışma, fikir alışverişinde bulunma yerleri olduğunu belirterek, “500 yılı aşkın bir geçmişe sahip Schwelm kasabasına muhteşem bir eser kazandırılmıştır. Caminin yapımı için destek veren yerel idarecilere ve kasaba sakinlerine şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından caminin açılış kurdelesi dualar eşliğinde kesilerek cami ibadete açıldı. 2 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen ve 500 metrekare ibadet alanına sahip caminin inşaatı 5 yıl sürdü.

Almanya’da 2022’de 35 camiye tehdit ya da saldırı yapıldı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) yayımladığı “2022 Cami Saldırıları” raporuna göre, ülkede geçen yıl 35 camiye yönelik çeşitli şekillerde tehdit ya da saldırı gerçekleştirildi.

DİTİB Ayrımcılıkla Mücadele Bürosu tarafından hazırlanan raporda, 35 saldırının 20’sinin camilere posta ya da elektronik posta yoluyla hakaret, küfür ve tehdit içeren yazı gönderilmesi, 7 caminin duvarına yazı yazılması, 6 camiye fiziki zarar verilmesi ve 2 camiye kundaklama şeklinde gerçekleştirildiği kaydedildi.

Raporda saldırıya uğrayan 35 camiden 26’sının DİTİB camisi, diğerlerinin ise farklı İslami cemiyetlere ait olduğu belirtildi.

Raporda ayrıca 2021 yılında 43, 2020 yılında ise 111 camiye çeşitli şekillerde saldırı yapıldığı bilgisi paylaşıldı. Rapor şunlar kaydedildi:

“Camilere yönelik saldırılar, ister tehdit ister fiziksel saldırı şeklinde olsun, bir toplumdaki Müslüman karşıtı ajitasyonun en görünür ve açık biçimidir. Burada, yekpare olarak tanımlanan bir dini gruba duyulan nefret, insanların dini kimliğini başka hiçbir şeye benzemeyen bir şekilde temsil eden bir sembole karşı açığa vurulmaktadır. Müslüman kişi ya da gruplara yönelik saldırıların Hanau’daki terör saldırısında olduğu gibi İslam karşıtı, Müslüman karşıtı ya da göç karşıtı olduğu çoğu zaman inkar edilmektedir. Buna karşın, bu raporda belgelenen camilere yönelik saldırıların Müslüman karşıtı arka planı açıktır.”

Raporda ayrıca bu saldırıların sadece kayıt altına alınan saldırılar olduğu, kayıt altına alınamayanlarla sayının daha fazla olabileceği belirtildi.

Almanya genelinde DİTİB’e bağlı yaklaşık 1000 cami bulunuyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *