AK Partili Özlem Zengin’den 6284 isyanı!

AK Partili Özlem Zengin’den 6284 isyanı!

Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılım şartı olarak 6284 sayılı kanuna ilişkin açıklaması üzerine, ‘6284 kırmızı çizgimizdir’ açıklaması yapan AKP Genel Başkanvekili ve Tokat milletvekili Özlem Zengin, Camiamızın içinde bulunduğu durumu değerlendirirken de hüzün duyuyorum” dedi.

AKP tarafından Cumhur İttifakına katılım için teklif götürülen, merhum Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’ın yönetimindeki Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) ön şart olarak 6284 sayılı ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un değiştirilmesi teklifi tartışma konusu oldu.

Yeniden Refah Partisi, değişiklik teklifinin AKP tarafından kabul edildiğini savunurken, bu teklife ilk yanıt AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’tan geldi. Yanık, “6284 sayılı kanunun ruhuyla ve mevcudiyetiyle varlığı son derece önemlidir. Varlığının tartışmaya açılması dahi bizce kabul edilemez” açıklamasını yaptı.

Ardından AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, mecliste konuyla ilgili açıklamasında söz konusu kanunun “kırmızı çizgileri” olduğunu vurguladı.

‘TEHDİT MESAJLARI ALIYORUM’

Özlem Zengin daha sonra konuya ilişkin partisine yakın A Haber kanalına yaptığı açıklamada, “Artık bu konu hakkında fazla konuşmak istemiyorum. Hedef haline geliyorum. Sayın bakanımız açıklama yapıyor, sayın cumhurbaşkanımızın açıklamaları var ama ben bu konuda ne zaman bir şey söylesem normali çok aşan bir hedef olma hali ortaya çıkıyor. Sadece Twitter’dan değil, çok düzenli ve planlı bir saldırıya dönüşüyor. Bununla da kalmıyor, telefonuma yüzlerce tehdit mesajları alıyorum. Bunun ne kadar ciddi bir konu olduğunu bilmiyorum kamuoyu fark ediyor mu… 6284 tabii ki tartışılabilir, İstanbul Sözleşmesi çok tartışıldı. Benim itirazım usulüne, yöntemine fakat bundan kamuoyu yeteri kadar rahatsızlık duymuyor. Doğrusu bu saldırılar Türkiye’de kadınları çok rahatsız ediyor.” dedi. Zengin şöyle devam etti:

“Bütün kadınları rahatsız ediyor. AK Parti 50+1 almaya çalışıyor. Önümüzdeki seçimlerde sayın cumhurbaşkanımızın seçilebilmesi için yaklaşık 29 milyon, yuvarlayacağım 30 milyon oya ihtiyacımız var. Bu 30 milyonda kadınların oyu minimum 10 milyon. Bu kadar önemli bir konuda, kadınları bu kadar rahatsız eden -tartışma üslubuyla, içerikten bahsetmiyorum- başka bir konu var mı? Çok yalnızız.”

“Bu konuya kimse girmek istemiyor çünkü hedef oluyorsunuz. İşte ben. Ben AK Parti grup başkan vekiliyim. Ben kendi fikirlerimi anlatmıyorum, grubumuz adına konuşuyorum ama grubumuz adına konuşan bir erkek arkadaşımız olduğunda hiç sorun olmuyor.”

“Ben konuştuğum zaman tarifi imkansız bir şekilde planlı, düzenli bir saldırıya uğruyorum. 6284 bizi bölen bir tartışma olamaz. Böyle bir tartışma üslubu olamaz. Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili tartışmayı Saadet Partisi açmıştır. Bugün altılı masaya baktığınız zaman yan yana durduklarında var mı bir çatışmaları? Sayın Akşener, İstanbul Sözleşmesi’nin geleceğini söylüyor. Saadet Partisi’nden en ufak bir ses yok, bir uzlaşma var.”

“Siyasi partilerin farklı konularda kendi fikirleri muhakkak ki vardır ama bunlar yan yana gelmeleri konusunda engel teşkil etmiyor. YRP de bu konuda nasıl istiyorsa öyle düşünebilir ama müsaade etsinler biz de AK Parti olarak- sayın Derya Yanık’ın sayın cumhurbaşkanımızla irtibatı olmadan bu konuya dair bir açıklama yapması mümkün müdür?”

Sunucu Melih Altınok’un “Bu saldırılar muhalefetten mi geliyor” sorusuna olumsuz cevap veren Zengin, şunları dedi:

“Bu tartışmanın üslubuna itirazım var. Artık bu kanunla ilgili hiçbir şey söylemek istemiyorum. Yorgunum. Yalnızlıktan da yorgunum, camiamızın içinde bulunduğu durumu değerlendirirken de hüzün duyuyorum. Ben tartışılamaz demedim. Keşke daha insani, seviyeli, İslami bir ortamda tartışabilsek.”

‘BİZİM MAHALLE KADINLARIN DEĞİŞTİĞİNİ GÖREMİYOR’

Özlem Zengin gazeteci Murat Yetkin’e yaptığı konuşma da Yetkin’in bugünkü yazısında yer aldı. Yetkin o konuşmaya ilişkin şunları yazdı:

“Zengin’le konuştum. ‘Bizim mahalle kadınların değiştiğini göremiyor’ sözünü önemsedim. Kadınlar değişiyor, bizim mahalle göremiyor demek bile mahallenin erkek bakışıyla oluştuğu gerçeğini anlatıyor bize; erkekler kadınların değiştiğini göremiyor demek istiyor Zengin işi daha fazla keskinleştirmeden.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *