CHP’den, MYP Genel Başkanı Remzi Çayır’a ziyaret

CHP’den, MYP Genel Başkanı Remzi Çayır’a ziyaret

Millet İttifakı’nın 13. Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milli Yol Partisi (MYP) Genel Başkanı Remzi Çayır’ı ziyaret etti.

Görüşmenin ardından ilk açıklamayı yapan Kılıçdaroğlu, “Güzel bir toplantı gerçekleştirdik. Türkiye’nin bugünkü sorunlarını masaya yatırdık. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun yol arkadaşlarıyla beraber, en azından bir masanın etrafında bir araya gelmek, benim açımdan da ufkumu büyütme açısından da son derece değerli. Bundan sonra da uygun ortamlar olduğunda tekrar bir araya geleceğiz. Tekrar Sayın Genel Başkan ve arkadaşlara teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet’in aktardığına göre, Kılıçdaroğlu, HDP’nin ziyaretinin ertelenmesine ilişkin soruya “Onu bana sormayacaksınız, ev sahibine soracaksınız” dedi.

Hatay’daki yetkililerin adaylık istifasına ilişkin soruya Kılıçdaroğlu, “Yaklaşık 50 bin insan hayatını kaybetti. Bir kişi sorumluluk alıp istifa etmedi. Yeniden siyasete girmek için istifa ediyorlar. Girsinler” yanıtını verdi.

Remzi Çayır: Faili meçhul cinayetler açığa kavuşturulmalıdır

Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır ise “14 Mayıs’a giderken sayın genel başkanın bize yaptığı ziyareti önemsiyoruz. Nezaketlerinden dolayı teşekkür ediyoruz, bu yolculukta başarılar diliyoruz. Milli Yol Partisi olarak Yazıcıoğlu’nun suikastini, bütün faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması gerektiğini ifade ettik. Duyarlılık gösterdi” diye konuştu. Çayır sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kimliği ne olursa olsun bu ülkede faili meçhul cinayetler açığa kavuşturulmalıdır. Sinan Ateş cinayeti dahil olmak üzere. Adaletin, liyakatin, üretimin olduğu, farklılığın zenginlik sayıldığı bir Türkiye, insan hak ve özgürlüklerinin genişlemesinin aslında zenginliğimizin kapısı olduğu idrakiyle bakmak gerektiğini ifade ettik.

Türkiye’nin birlik ve bütünlüğü çok mühim. Bu konuda bir sıkıntı olduğunu görmedik. Başarılar diliyorum kendisine.”

HDP’den Kılıçdaroğlu’na yanıt

Halk TV’de Medya Mahallesi programını hazırlayıp sunan Ayşenur Arslan, yayında HDP’nin açıklamasını iletti. HDP, Kılıçdaroğlu ile görüşmeyi erteleme talebinin kendileri tarafından iletildiklerini açıkladı. Arslan, HDP’nin “Sel felaketi nedeniyle eş başkanlarımız sahada, erteleme talebi bizden gitti. Program yeniden netleştiğinde bilgilendirme yapılacak” açıklaması yaptığını paylaştı.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 18 Mart cumartesi günü gerçekleştireceği HDP ziyareti ertelenmişti. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, ilkeler üzerinden anlaşılması halinde Kılıçdaroğlu’na destek verebileceklerini, böylelikle cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turdan bitirilebileceğini söylemişti.

Kılıçdaroğlu’nun ziyaretleri

Kılıçdaroğlu, bugün saat 15.00’te de Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş ile bir araya gelecek.

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığının açıklanmasından önce Sol Parti ve Türkiye İşçi Partisi’ni ziyaret etmişti. SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen ve TİP Genel Başkanı Erkan Baş ile görüşmüştü.

Öte yandan, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, seçimlerde cumhurbaşkanı adaylığının kesin olduğunu belirterek, “Yüz bin imza toplayacağım. Prosedürü tamamlayacağım” dedi. İnce, seçimlerin ikinci tura kalacağını ve kendisini ikinci turda Kemal Kılıçdaroğlu ve Recep Tayyip Erdoğan’a göre daha şanslı bulduğunu söyledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *