TKP’den seçim değerlendirmesi: ‘Erdoğan gitsin diye’

TKP’den seçim değerlendirmesi: ‘Erdoğan gitsin diye’

Sosyalist Güç Birliği’nin bir parçası olan Türkiye Komünist Partisi, seçim tavrını ve sola yaptığı son ittifak çağrısının sonuçlarını açıkladı. Millet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na oy istenen açıklamada, “Bir oy Erdoğan gitsin diye, bir oy TKP’ye” denildi.

Sosyalist Güç Birliği‘nin (SGB) bileşenlerinden Türkiye Komünist Partisi (TKP) 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere ilişkin tavrını ve yaptığı son ittifak çağrısının sonuçlarını açıkladı.

Cumhuriyet’in aktardığına göre, açıklamada TKP’nin parlamento seçimlerine nasıl gireceğine ilişkin, “Türkiye Komünist Partisi milletvekili seçimlerine bir seçim ittifakının ötesinde de anlam taşıyan Sosyalist Güç Birliği ittifakıyla birlikte kendi ad ve adaylarıyla girecektir. Partimiz 81 ilde ve bütün seçim çevrelerinde aday gösterecek, hem seçim sürecindeki propaganda ve örgütlenme çalışmalarıyla hem de alacağı oyla komünist hareketin tarihsel bir sıçrama yapması için bütün olanaklarını seferber edecektir” ifadesi kullanıldı.

TKP’nin cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin yaptığı değerlendirmede ise “Erdoğan’ın bir kez daha seçilmesinin önüne geçecek bir biçim ve esneklikle sürdürülecek bir aday çalışması konusunda Sosyalist Güç Birliği içinde bir anlayış birliği yaratılamadığı” belirtilirken Millet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na oy çağrısı yapıldı.

Açıklamada, “Kılıçdaroğlu için istediğimiz oy Millet İttifakı için ne bir destek ne bir beklenti olarak görülebilir. Bu oy Erdoğan’a karşı verilmekte ve Erdoğan’ın bir an önce gitmesine odaklanmış geniş halk kesimlerine ‘sizi anlıyoruz, duygunuzu paylaşıyoruz’ mesajını taşımaktadır” ifadesi yer aldı. Açıklamada “TKP’nin böyle bir oluşuma kefil olması mümkün değildir. Partimizin Millet İttifakı’nı sola çekmek, onunla ilişkilenmek, onunla şu ya da bu nedenle bir pazarlığa girmek gibi bir gündemi de olamaz” denildi.

Öte yandan sosyalist partilere yapılan seçim ittifakı çağrısına ilişkin ise “Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan ve seçimlere katılma hakkı olan iki sol parti, sosyalist hareketin kendi ilkeleriyle bağımsız bir seçim ittifakı içinde güçlerini birleştirme çağrımızı olumlu karşılamalarına rağmen, çok farklı temelleri olan Emek ve Özgürlük İttifakı’nda kalmayı ve TKP’yi de o ittifaka çağırmayı tercih etmişlerdir. TKP bu tercihe elbette saygı duymakta ancak katılmamaktadır” denildi.

Geçtiğimiz günlerde yine Cumhuriyet’te, Sefa Uyar imzası ile yayımlanan haberde, SGB’yi oluşturan Türkiye Komünist Partisi (TKP), Türkiye Komünist Hareketi (TKH), SOL Parti ve Devrim Hareketi’nin görüşme trafiğinin hızlandığı belirtilmişti.

10 Mart tarihli haberde, SGB’nin seçimleri de kapsadığı ancak seçim odaklı olmadığı, “laiklik, antiemperyalizm ve sermaye karşıtlığı” temel ilkeleri üzerinden seçim sonrasında da birlikteliğin devam edeceği belirtilirken, milletvekili seçimlerine yönelik temel politikanın sonuca yaklaştığı kaydediliyor.

Bu kapsamda SGB, parlamento için temel ilkeler ışığında sol, sosyalist ve komünist parti ve hareketlerle görüşmeler yapacak. Amaç ise SGB’yi genişletip, parlamento seçimlerine geniş katılımlı “sosyalist blok” olarak girmek. Eğer anlaşma sağlanırsa birlikteliğin genişleyeceği ancak sonuç alınamazsa da SGB’nin yoluna devam edeceği belirtiliyor ve “İttifakın kurulması için elimizden geleni yapacağız. Hem ilkeli hem kapsayıcı olacağız. Hedef, Türkiye’nin yeniden kuruluşunda sosyalistlerin güçlü bir odak olarak rol almasıdır. Türkiye’nin devrimci dönüşüme ihtiyacı var” değerlendirmesi yapılıyor. Partilerin ise kendi isimleriyle seçime girmesi eğilimi bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise henüz alınmış bir karar yok. Birlikteki bazı bileşenlerin, daha önce aday çıkarılması yönünde görüş belirttiği biliniyor. Ancak seçim sürecinin hızlanmasıyla birlikte bu görüş değişmiş durumda. Tüm bileşenlerin artık “Erdoğan iktidarının yenilmesi düşüncesiyle aday çıkarmama eğiliminde olduğu” kaydediliyor. “Cumhurbaşkanı adayı çıkarma olasılığı neredeyse yok” denilirken, yakın zamanda karara varılması bekleniyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *