İtalya, Cezayir’den sonra Libya’yla da anlaştı

İtalya, Cezayir’den sonra Libya’yla da anlaştı

23 Ocak’ta Cezayir ile doğalgaz alımı için anlaşma yapan İtalyanlar, dün de yeni bir anlaşmayı Libya ile sağladı. Libya Ulusal Petrol Kurumu ile İtalya’nın gaz şirketi arasındaki imza törenine Trablus’taki Başbakan Abdulhamid Dibeybe ve Italya Başbakanı Giorgia Meloni katıldı.

Libya ile İtalya, Akdeniz’de doğal gaz alanında iş birliğini kapsayan 8 milyar avroluk anlaşmaya imza attı.

Başkent Trablus’ta düzenlenen imza törenine Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile İtalya’nın gaz şirketi ENİ Başkanı Claudio Desvalzi ve Libya Ulusal Petrol Kurumu (NOC) Başkanı Ferhat Ömer bin Kıdara katıldı.

Libya adına anlaşmaya imza atan NOC Başkanı Bin Kıdara, anlaşmanın 8 milyar avro değerinde olduğunu ve 3 yıl geçerli olacağını söyledi.

Anlaşmada bölge ülkelerinin Akdeniz’deki arama çalışmalarının da dikkate alındığına işaret eden Bin Kıdara, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin enerji kaynaklarını da garanti ettiğini ifade etti.

Bin Kıdara, anlaşmanın toplam rezervinin 6 trilyon metreküp olduğu hesaplanan sahaların geliştirilmesini kapsadığını ve günlük 800 milyon metreküp doğal gaz üretilmesinin hedeflendiğini belirtti.

İtalya enerji şirketi ENİ Başkanı Claudio Desvalzi ise, “Son 20 yılın en önemli anlaşmasına imza attık.” dedi.

Anlaşma ile enerji ihtiyacının önemli bir bölümünün karşılanacağını söyleyen Desvalzi, bunun sadece doğal gaz değil elektrik enerjisi alanını da kapsadığına vurgu yaptı.

İtalya’nın Ankara ziyareti ve İtalya-Cezayir anlaşması

13 Ocak Cuma günü Ankara’yı ziyaret eden İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani’nin Ankara ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmüştü.

Görüşmenin ardından İtalyan basını, İtalya temsilcisinin, Türkiye ile Mısır arasında arabuluculuk yapmayı teklif ettiğini yazmıştı. Yapılan görüşme sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “stratejik ortak” diye nitelediği İtalya ile ‘enerji ve ekonomik iş birliğimiz ile terörle mücadele ve düzensiz göç konularını’ ele aldıklarını, ayrıca Ukrayna, Libya, Balkanlar ve Doğu Akdeniz gibi bölgesel konuları da görüştüklerini belirtmişti.

BBC’nin aktardığına göre, Corriere della Sera, “İki ülke (Türkiye ve Mısır), Ankara’nın Trablus hükümeti ile imzaladığı gaz ve petrol arama anlaşmaları nedeniyle ihtilaflı” diyen gazete, yakında Kahire’ye de gitmeyi planlayan Tajani’nin Mısır ile Türkiye arasında arabuluculuk teklif ettiğini belirtti.

La Repubblica gazetesi ise “Tajani, İtalya’yı Libya masasına oturtmak için Türkiye’ye uçtu” başlıklı haberinde şöyle yazdı: “İtalya, göçmen akışını yönetmek, enerji ve güvenlik çıkarlarını korumak için istikrarlı bir Libya istiyor; Libya konusunda bir anlaşma ile Türkiye-Mısır arasında arabuluculuk üzerinde çalışıyor. Tajani’nin (planlanan) Kahire gezisinin amaçlarından biri de bu.”

Repubblica, ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Başkanı William Burns’ün hafta içinde Libya’ya gittiğini hatırlattı ve gelecek ay da Fransa, İngiltere, İtalya ve Almanya’nın Libya özel temsilcilerinin Washington’a gideceğini vurguladı.

23 Ocak’ta ise, Cezayir ulusal petrol ve doğal gaz şirketi Sonatrach, doğal gazın Avrupa’ya taşınması için İtalya ile yeni bir boru hattının döşenmesi konusunda anlaştıklarını açıklamıştı.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin huzurunda düzenlenen törende mutabakat zabıtları, Sonatrach Üst Düzey Yöneticisi Tevfik Hakar ile ENI Üst Düzey Yöneticisi Claudio Descalzi tarafından imzalanmıştı.

İtalya doğalgaz için Cezayir ile anlaştı

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *