Düzce’de en büyüğü 4,3 olmak üzere 180 artçı sarsıntı yaşandı

Düzce’de en büyüğü 4,3 olmak üzere 180 artçı sarsıntı yaşandı

Dün sabah 4:08’de meydana gelen depremin ardından bölgede en büyüğü 4,3 olmak üzere toplam 180 artçı sarsıntı meydana geldiği bildirildi. AFAD Başkanı Yunus Sezer, ülke genelinde yapılan çök, kapan, tutun tatbikatının bugün faydasını gördüklerini ileri sürdü.

AA muhabirine konuşan Yunus Sezer, deprem tatbikatlarının amacının hazırlık ve farkındalık oluşturmak olduğunu, yakın zamanda ülke genelinde yapılan çök, kapan, tutun tatbikatının bugün faydasını gördüklerini savundu.

Erken saatlerde deprem bölgesine ulaştıklarını belirten Sezer, “Ankara’da da Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde bakanlıkların üst düzey temsilcileriyle toplandılar. Bütün afet gruplarıyla beraber çalışmalar devam ediyor.” bilgisini verdi.

Artçı sarsıntıların vatandaşları tedirgin ettiğini ve eve girmek istemeyenler için 3 bölgede geçici barınma merkezi kurduklarını belirten Sezer, depremzedelerin kendi talepleri üzerine evlerinin önüne çadır kurulduğunu da söyledi. Sezer, battaniye ve sıcak yemek gibi ihtiyaçların da Kızılay, sivil toplum kuruluşları ve AFAD ekiplerince karşılandığını aktardı.

Can kaybı yaşanmamasının sevindirici olduğunu ifade eden Sezer, “Sadece Düzce değil, 6 ilimizde yaralılarımız var. Hastaneye başvuranlar var. Şu anda bir çoğu taburcu olmuş durumda. Elimizdeki bilgilere göre bir tanesi ağır düzeyde. Diğerleri ayakta tedaviyle taburcu olmuş.” dedi. Sezer, hasar tespit, beslenme, barınma, ulaştırma, haberleşme ve enerji gruplarında yaklaşık 2 bin 500 personelin sahada çalıştığını, çalışmaların yoğun şekilde devam ettiğini belirtti.

Vatandaşlara müracaat yapabilmeleri için bilgilendirme mesajları gönderildiği vurgulayan Sezer, “Öncelikle 112’ye müracaat edebilirler. İkincisi muhtarlıklarımıza müracaat edebilirler. Üçüncü olarak ise hem burada ilçemizde belediye meydanında 3 hasar tespit müracaat noktası oluşturduk. Bunun içerisinde DASK da var. Aynı zamanda valiliğimizin bahçesinde de aynı şekilde müracaat noktaları oluşturduk. Hem hasar tespitiyle ilgili hem de evlerde meydana gelen zararlarla ilgili. Çoğunda dolaplarda yıkılmalar ve eşya zararları var. Onlarla ilgili müracaat etmek isteyenler için bu noktaları oluşturduk. Şu anda 200’e yakın müracaat var. Müracaatlar devam ediyor. 112’den de geliyor. Sahada ekiplerimiz şu anda yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ediyorlar.” dedi.

“Birkaç güne sahadaki taramalar bitecek”

Düzce Valisi Cevdet Atay ise geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, Düzce ve çevre illerde hissedilen ciddi bir deprem yaşadıklarını söyledi. Sahadaki ekiplerin çalışmalarına devam ettiğin belirten Atay, “AFAD başta olmak üzere tüm kuruluşlarımız ve ekiplerimiz birkaç güne sahadaki taramalarını bitirecekler.” dedi.

Atay, binasında endişeye mahal verecek hasar olan vatandaşların kurulan çadırlarda konaklayabileceğini de dile getirdi. Yaralananlara geçmiş olsun dileklerini ileten Atay, “Yaralılarımızın birçoğu tedavi edildi ve evlerine gönderildi.” dedi.

180 artçı meydana geldi

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre deprem nedeniyle Düzce’de 37, İstanbul’da 2, Bolu’da 14, Zonguldak’ta 10, Sakarya’da 26 ve Bursa’da 4 kişi olmak üzere toplam 93 kişi yaralandı, yaralılardan 16’sının tedavisi hastanelerde sürüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Düzce Gölyaka merkezli depremde yaralı sayımız son belirlemelere göre 93’tür. Düzce’de 1’i ağır 37 yaralı, İstanbul’da 2, Bolu’da 14, Zonguldak’ta 10, Sakarya’da 26, Bursa’da 4 yaralı var. Hastanelerimizde halen 17 kişinin tedavisi devam ediyor. Allah tüm afetlerden korusun.” ifadelerini kullandı.

Depremin ardından bölgede en büyüğü 4,3 olmak üzere toplam 180 artçı sarsıntı meydana geldi.

Bölgede 2 bin 580 personel ve 471 araç görevlendirildi.

EGM, “yeni bir deprem beklendiği” paylaşımlarına itibar edilmemesini istedi

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), sosyal medyada yer alan “yeni bir deprem beklendiği” yönündeki paylaşımlara itibar edilmemesini istedi.

EGM’den yapılan açıklamada, bazı sosyal medya hesaplarından, merkez üssü Düzce’nin Gölyaka ilçesi olan deprem sonrası yeni bir deprem beklendiğine ilişkin paylaşım yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Bazı sosyal medya hesaplarında yer alan yeni bir deprem beklendiği yönündeki dezenformasyon içerikli provokatif paylaşımlara itibar etmeyiniz. Bu ve benzeri paylaşım yapan hesap yöneticileri hakkında yasal işlem başlatılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *