Erdoğan ‘Katılım Bankası’ ismindeki ‘bankanın’ değiştirilmesini önerdi

Erdoğan ‘Katılım Bankası’ ismindeki ‘bankanın’ değiştirilmesini önerdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplumda yer eden, katılım finans kuruluşlarının bankalardan bir farkının olmadığına ilişkin genel algının değiştirilmesi için isim değişikliği yapılarak Katılım Bankası isminin Katılım Finans Kurumu şeklinde değiştirilmesini istedi.

Katılım Finans Strateji Belgesi Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Erdoğan ”Katılım finans kuruluşlarının bankalardan bir farkının olmadığına ilişkin genel bir algı toplumumuzda yer etmiş durumdadır. Bu algıyı dönüştürmenin ilk adımı halen kullanılan Katılım Bankası isminin Katılım Finans Kurumu şeklinde değiştirilmesi olabilir” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları:

“Küresel krizlerin ardının kesilmediği son yıllarda Türkiye uzunca bir süredir yaşadığı siyasi ve ekonomik badirelerden elde ettiği tecrübeyle kendini diğer ülkelerden ayrıştırmayı başarmıştır. Daha açık konuşmak gerekirse birileri son 8-9 dokuz yıldır Türkiye’yi yönetilebilir olmaktan çıkarmak için kumpastan darbeye, her yolu denediler. Bu sinsi saldırıların son mermisi de ekonomimize sıkıldı ama hesap edilmeyen bir durum ortaya çıktı. Bize kurulan tuzaklara karşı verdiğimiz mücadele bizi daha güçlü kıldı. Buna mukabil dünyadaki beklenmedik krizler bize bu tuzakları kuranların tüm zaaflarını ve zayıflıklarını açığa çıkardı. Küresel gelişmelerin etkisiyle bir süredir etkisini hissettiğimiz enflasyon meselesinin de üstesinden gelerek inşallah Türkiye 100 yılını hep birlikte inşa edeceğiz. Tabii bu arada küresel ekonomik kriz sürekli yeni sorunlara da yol açarak dünyayı kasıp kavurmayı sürdürüyor. Yaşanan sorunların en çok etkilediği alanların başında ise finans kesimi geliyor.

KATILIM FİNANS ÖNCELİKLİ ALANLARDAN

Yeni bir finansal mimari arayışı giderek hız kazanıyor. Merkezinde insanın olmadığı yapı sürdürülebilir değildir. Yeni bir finansal mimari inşa edecek çalışmalara destek veriyoruz. Katılım finans sisteminin önümüzdeki dönemde ekonomide hedefe ulaşmamızda daha büyük katkısı olacağına eminim. Katılım bankalarının hızlı bir büyüme sürecine gireceğine inanıyorum.

ÇÖZÜM İSMİN DEĞİŞMESİ OLABİLİR

Katılım finans kuruluşlarının bankalardan bir farkının olmadığına ilişkin genel bir algı toplumumuzda yer etmiş durumdadır. Bu algıyı dönüştürmenin ilk adımı halen kullanılan Katılım Bankası isminin Katılım Finans Kurumu şeklinde değiştirilmesi olabilir. Çözüm katılım bankası isminin katılım finans kuruluşu şeklinde değişmesi olabilir. Bu ayrışmayı sağlayabilir.”

(Cumhuriyet)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *