Diyanet İşleri Başkanlığı, Irak’ta ‘dini eğitim’ başlatacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, Irak’ta ‘dini eğitim’ başlatacak

Diyanet İşleri Başkanlığından bir heyet Irak’ta Bağdat’ın ardından Kerkük’ü ziyaret etti. Bağdat’ta Irak Sünni Vakfı Başkanı ile görüşen heyet, Kerkük’te vali ile bir araya geldi. Heyet başkanı Selim Argun, uzun zamandır “Bağdat, Kerkük ve Erbil kentlerindeki paydaş kuruluşlarla bir araya gelme arzusunda” olduklarını söyledi.

Irak’ın Kerkük kentine, beraberindeki heyetle resmi ziyaret gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun, Kerkük Valisi Rakan Said ile bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Selim Argun, Irak’a yaptıkları ziyaret kapsamında Bağdat’ta önemli ve başarılı temaslarda bulunduklarını savundu.

Argun: Uzun zamandır gönlümüzdeydi

Son iki yılda Kovid-19 salgını nedeniyle bu tür ziyaretleri yapamadıklarını ve gecikmeli olarak bunu gerçekleştirdiklerini dile getiren Argun, uzun zamandan beri gönüllerinde Irak’ın Bağdat, Kerkük ve Erbil kentlerindeki paydaş kuruluşlarla bir araya gelme arzusu olduğunu ve bunun bugüne nasip olduğunu söyledi.

Bağdat temasları sırasında Irak Sünni Vakfı Başkanı Abdulhalik el Azzavi ile bir araya geldiklerini aktaran Argun, iki kurum arasında iş birliği olanaklarını ele aldıklarını vurguladı. İki taraf arasında iş birliği anlaşması imzalanacağını belirten Argun, bu anlaşmaya bağlı olarak dini eğitim, öğretim ve insani yardım faaliyetlerini ihtiyaç duyulan bölgelere ulaştırmaya gayret edeceklerini bildirdi.

Kerkük Valisi Said: Türkiye’nin deneyimlerine ihtiyaç var

Kerkük Valisi Rakan Said de bu ziyaretin önemli olduğunu ve iki ülke arasında her alanda olduğu gibi dini alanda da ciddi yardımlaşma için ön adım olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin her zaman Irak ve Irak halkının yanında olduğunu hatırlatan Said, terör olaylarında yaralananların tedavisini üstlenmesi, iç göçmenlere yardım eli uzatması ve Kovid-19 salgını dönemindeki ilaç desteğini unutmadıklarını bildirdi.

Said, birçok alanda Türkiye’nin deneyimlerine ihtiyaç duyduklarını, özellikle dini eğitim çalışmalarında karşılıklı iş birliği yapılmasının önemli olduğunu kaydetti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *