İdlib’de 13 kişinin katledildiği operasyona ilişkin açıklama

İdlib’de 13 kişinin katledildiği operasyona ilişkin açıklama

Amerikalı komutan McKenzie, İdlib’de gerçekleştirdikleri ve 13 sivilin ölümü ile sonuçlanan operasyonlarına ilişkin açıklama yaptı, “Niyet DEAŞ liderinin yakalanmasıydı” dedi, sivil kayıplardan kendilerinin sorumlu olmadığını ileri sürdü.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Kenneth McKenzie, Orta Doğu Enstitüsü’nün “MEI-CENTCOM Yıllık Konferansında” önceki gece ABD kuvvetlerinin İdlib’de düzenlediği operasyon hakkında bilgi verdi.

‘Ustaca planladık’

Operasyonun uzun menzilli helikopter baskını ile gerçekleştirildiğini savunan McKenzie, “Niyet DEAŞ liderinin yakalanmasıydı, operasyonun amacı buydu ancak ustalıkla planlanmış ve yürütülen operasyon Ebu Bekir El Bağdadi’nin halefinin ölümüyle sonuçlandı.” şeklinde konuştu.

McKenzier, Kureyşi’nin Bağdadi kadar bilinmediğini kaydederek, “Sizi temin ederim ki o, ABD’ye ve ortaklarımıza yönelik saldırılar konusunda en az onun kadar kötü ve kararlıydı.” ifadesini kullandı.

Bağdadi DEAŞ içinde ikonik ve filozofik bir konumda bulunurken Kureyşi’nin örgüt içinde operasyonların planlayıcısı ve yöneticisi olduğunu ileri süren Amerikalı komutan McKenzie, Kureyşi’nin Irak ve Suriye’deki birçok vahşetten sorumlu olduğunu söyledi.

Kureyşi kendisini ve ailesini öldürdü iddiası

CENTCOM komutanı, operasyon sırasında Kureyşi’nin binanın 3. katındaki meydana gelen büyük bir patlama sonucu öldüğüne işaret ederek, “Kureyşi karşılık vermedi. Biz teslim olması için çağrıda bulunmamıza ve ona hayatta kalması için bir yol önermemize rağmen, kendisini ve yakın ailesini savaşmadan öldürdü.” ifadelerini kullandı.

‘Sivil kayıplardan biz sorumlu değiliz’

Operasyonun sivil kayıpları en aza indirecek şekilde planlanarak gerçekleştirildiğini savunan McKenzie, sonuçta meydana gelen kayıplardan Kureyşi’nin ve operasyon sırasında karşılık veren DEAŞ üyelerinin sorumlu olduğunu iddia etti.

McKenzie, Kureyşi’nin ölümü ile ABD’nin teröristleri bulup ortadan kaldırmaya odaklanmaya ve terörizme karşı mücadelede kararlı olmaya devam ettiğinin göstergesi olduğunu savundu.

Öldürülen 13 sivilin 6 tanesi çocuk

CENTCOM’a bağlı ABD özel kuvvetlerinin, önceki gece İdlib’de DEAŞ elebaşı Kureyşi’ye yönelik operasyon düzenlemesinin ardından enkazda çalışma yapan Sivil Savunma ekipleri, baskında 6’sı çocuk, 4’ü kadın 13 kişinin öldüğünü bildirmişti.

AA’ya bilgi veren yerel güvenlik unsurları, ABD askerlerinin, operasyonda evdekilerden birini sağ olarak alarak yanlarında götürdüklerini söylemişti.

Görgü tanıklarından biri ise Amerikan askerleri tarafından içeriye roket atıldığı belirtilmişti.

ABD askerleri İdlib’de saldırdı: Kadınları ve çocukları katletti

İdlib’e ABD baskını: Çocuklarımı alıp ellerimi bağladılar

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *