ABD askerleri İdlib’de saldırdı: Kadınları ve çocukları katletti

ABD askerleri İdlib’de saldırdı: Kadınları ve çocukları katletti

ABD askerleri F-16 ve helikopter desteği ile İdlib’de Atme köyünde bir eve saldırdı, 6’sı çocuk, 4’ü kadın toplam 13 Müslüman köylüyü katletti. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, operasyonun “başarılı” olduğunu savundu. Helikopterlerden birisi yere indikten sonra imha edildi.

ABD’nin, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde bir F-16 savaş uçağı ve bir helikopter desteğiyle gerçekleştirdiği saldırıda TSİ 00.30 sularında başladı. AA’ya konuşan ve isminin belirtilmesini istemeyen bir köy sakini, “00.30 sularında dışardan bir ses geliyordu, tufan oluyor zannettim. Dışarı çıkıp baktığımda helikopterler yukarıda dolaşıyor, helikopterden birisi megafonla sesleniyordu.” ifadelerini kullandı.

ABD askerlerinin bir süre “teslim ol” çağrıları yaptığını belirten köy sakini, “Sanırım bir aracın yardım için geldiğini düşündüler ve ateş açmaya başladılar. Çevredeki evler de zarar gördü.” dedi.

13 Müslüman köylüyü katledip, bir kişiyi götürdüler

Enkazda çalışma yapan Sivil Savunma ekipleri, baskında 6’sı çocuk, 4’ü kadın toplam 13 kişinin öldüğünü bildirdi. Ayrıca, AA’ya bilgi veren yerel güvenlik unsurları, ABD askerlerinin saldırısında evdekilerden birini sağ şekilde alarak yanlarında götürdüğünü söyledi.

AA ekibi, olayın ardından baskının gerçekleştiği yeri görüntüledi.

Çekimlerde, baskın sırasında atılan bombalarla evin bazı duvarları ve tavanının çöktüğü, mutfak kısmının yandığı, tüm eşyaların tahrip olduğu ve yerlerdeki kan izleri görülüyor. Görüntülerde, Amerikan askerlerinin kullandığı mühimmatların artıkları da fark ediliyor.

Bölgedeki kaynaklar, ABD askerlerinin hedefinde terör örgütü DEAŞ’ın en çok aranan elebaşlarından biri olabileceği üzerinde duruyor. ABD, Ekim 2019’da İdlib’te benzer bir operasyonla, DEAŞ elebaşı Ebubekir el-Bağdadi’nin öldürüldüğünü duyurmuştu.

ABD operasyon yaptığını doğruladı ama isim vermedi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, konuyla ilgili yaptığı kısa açıklamada, operasyonun “başarılı” olduğunu söyledi. Kirby, Amerikan tarafından can kaybının olmadığı ve daha fazla bilgi mevcut olduğunda paylaşılacağını ileri sürdü. Sözcü, hedefteki isim ya da gruba dair herhangi bir ayrıntı vermekten kaçındı.

Öte yandan, AP’de yer alan habere göre, isminin açıklanmasını istemeyen ABD’li bir yetkili, operasyona katılan helikopterlerden birinin yaşadığı teknik sorun nedeniyle yere indiği ve imha edildiğini savundu.

Biden: Benim kararımla operasyon yapıldı, DEAŞ elebaşı öldürüldü

ABD Başkanı Joe Biden, DEAŞ elebaşı Ebu İbrahim el Haşimi el Kureyşi’yi Suriye’de ABD güçleri tarafından düzenlenen bir operasyonda öldürüldüğünü yazılı açıklama ile duyurdu.

Biden’ın açıklamasında, “Dün gece benim talimatımla, kuzeybatı Suriye’deki ABD güçleri, Amerikan halkını ve müttefiklerimizi korumak ve dünyayı daha güvenli bir yer haline getirmek için başarılı bir terörle mücadele operasyonu gerçekleştirdi. Silahlı Kuvvetlerimizin beceri ve cesareti sayesinde, DEAŞ elebaşı Ebu İbrahim el Haşimi el Kureyşi’yi ortadan kaldırdık.” ifadesini kullandı. Biden, bu konuda açıklama yapacağını da iletti.

İsmini vermeyen yetkili: Haşimi kendisi bomba patlattı

Öte yandan Ulusal Güvenlik Konseyinden isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili gazetecilere yaptığı açıklamada, Haşimi’nin kendisini ve ailesini öldürmek için bomba patlattığını öne sürdü. Açıklamada yetkili, “Operasyonun başında, terörist hedef kendini ve aralarında kadın ve çocukların olduğu aile üyelerini öldüren bir bomba patlattı.” ifadesini kullandı.

Ancak yerel kaynakların aktardığına göre, operasyon sırasında aralarında 6 çocuk ve 4 kadının bulunduğu 13 köylü Amerikan askerleri tarafından öldürüldü.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *