Nahda Genel Başkan Yardımcısı kaçırıldı

Nahda Genel Başkan Yardımcısı kaçırıldı

Tunus’taki Nahda Hareketi’nin Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Nureddin el-Bahiri dün sivil giyimli kişiler tarafından kaçırıldı, Nahda ve Gannuşi olaydan Cumhurbaşkanı Kays Said’i sorumlu tuttu.

Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Gannuşi, Nahda Hareketi’nin Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Bahiri’nin sivil giyimli emniyet mensuplarınca kaçırılmasını kınadı. Gannuşi, uygulamayı “ülkeyi özgürlüğün bulunmadığı tek adam yönetimi” olarak değerlendirdi.

Tunus Meclis Başkanı Gannuşi, konuyla ilgili Facebook hesabından açıklamada bulundu. Gannuşi, açıklamasında, “Milletvekillerinin ve siyasilerin yargılanması, kuşatılması ve kısıtlanması, ülkenin karşı karşıya olduğu sorunları ve zorlukları ele almadaki büyük başarısızlığı örtmeyecek.” ifadelerine yer verdi.

‘Bu eğilim demokrasiye sadakati artırır’

Bu tehlikeli eğilimin yalnızca hür insanların özgürlüğe, adalete ve demokrasiye bağlılığını artıracağını vurgulayan Gannuşi, Nureddin el-Bahiri’nin kaçırılmasını kınayarak, bu adımın “ülkeyi özgürlüğün bulunmadığı tek adam yönetimine” sürükleyeceğini ifade etti.

Gannuşi, Bahiri’nin, sivil giyimli emniyet mensuplarınca kaçırılmasının yasaların açık bir ihlali olduğunu kaydetti.

Nahda’dan basın toplantısı

Nahda’nın Yürütme Ofisi Üyeleri Muhammed el-Kavmani ve Zeyneb el-Berahimi, Bahiri’nin kaçırılmasıyla ilgili başkent Tunus’ta ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Kavmani, “Bahiri’nin kaçırılmasından doğrudan Cumhurbaşkanı’nı sorumlu tutuyoruz, çünkü konuşmalarında ona karşı kışkırttı.” dedi. Yaşanan olayların, despotluk uygulamalarının tekrarı ve darbe karşıtı şahsiyetlere yönelik atılan tırmandırma adımı olduğunu vurgulayan Kavmani, “Talebimiz, resmi makamların Bahiri’yi serbest bırakması veya güvenliğinden sorumlu olmalarıdır.” diye konuştu. Kavmani, yaşananların, demokratik yoldan sapma olduğunu, yasaların kişisel olarak yorumlandığını ve siyasi hedeflerine ulaşması için yalnızca Cumhurbaşkanı Said’in şahsına hizmet ettiğini söyledi.

Berahimi de, “Arama emri veya herhangi bir adli prosedür yok, Bahiri’ye yapılanlar bir kaçırma operasyonudur. Hakkında gerek sivil gerek askeri mahkemelerden herhangi bir yasal takip kararı olmamasına rağmen Bahiri’nin nereye götürüldüğünü henüz bilmiyoruz.” diye konuştu. Bahiri’nin sağlık durumunun hassas olduğunu ve şu anda ona ne olabileceğini bilmediklerini ifade eden Berahimi, yaşananların, darbeye karşı olduklarını açıklayan bazı kişilere yönelik talimat olduğunu sözlerine ekledi.

Nahda: “Bahiri sivil giyimli emniyet mensuplarınca kaçırıldı”

Tunus’taki Nahda Hareketi, dün gün içinde yaptığı açıklamada, “Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Nureddin el-Bahiri’nin sivil giyimli emniyet mensuplarınca kaçırılarak bilinmeyen bir yere götürüldüğünü” duyurmuştu.

63 yaşındaki Bahiri, 2011-2013 yıllarında Adalet Bakanlığı görevini üstlenen hukukçu bir isim olarak biliniyor.

Tunus’taki siyasi kriz

Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz’da ilan ettiği olağanüstü kararlarla parlamentonun çalışmalarını dondurdu ve milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırdı.

Said, 22 Eylül’de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını tamamen kendine bağladı.

Tunus Cumhurbaşkanı, son olarak devrimin yıl dönümüne birkaç gün kala açıkladığı “siyasi krizden çıkışın yol haritası” ile ülkede 17 Aralık 2022’de erken genel seçime gidileceğini ve o zamana kadar Meclisin kapalı kalacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı’nın aldığı tüm bu kararlar, ülkede bir tür “istisnai durum” oluşmasına yol açtı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *