İran ve BAE ilişkilerinde de yeni sayfa

İran ve BAE ilişkilerinde de yeni sayfa

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri yakınlaşma adımı attığı sırada, BAE bir yandan da, tarihi olarak sorunlu olduğu İran’la da ilişkilerini düzeltmeye çalışıyor.

Bir taraftan Türkiye ile ilişkilerini normalleştirmeye çalıştığı dikkat çeken Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) diğer taraftan tarihi olarak sorunlu olduğu İran ile de ilişkilerini normalleştirmeye çalıştığı gözlemleniyor.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri BAE Diplomasi Danışmanı Enver Gargaş ve Bakan Halife Şahin el-Marar ile görüştüğünü açıkladı. Bakiri görüşmede İran ve BAE ilişkilerinde yeni bir sayfa açma konusunda anlaştıklarını belirtti.

“İyi komşuluk temeline dayalı ilişkiler”

BAE’nin resmi medya organı ‘Emirlikler Haber Ajansı’ (WAM) da Gargaş ve Marar’ın İranlı yetkililer ile görüşmenin olumlu geçtiğini, “ortak çıkarlar doğrultusunda iyi komşuluk temeline dayalı ilişkileri geliştirmenin teyit edildiğini” belirtti.

İran ile BAE, Körfez ülkelerinin İran ile yaşadığı klasik sorunların ötesinde bir toprak anlaşmazlığı da yaşıyor.

Hürmüz Boğazı’ndaki Büyük Tunb, Küçük Tunb ve Ebu Musa adalarının iki taraf da kendisine ait olduğunu iddia ediyor.

Halihazırda üç adada İran’ın Bender Abbas merkezli Hürmüzgan Ostanı’na (eyalet) dahil bulunuyor. 13 kilometrekarelik Ebu Musa’da 2 binden fazla, 10 kilometrekarelik Büyük Tumb’da birkaç yüz kişi yaşarken 2 kilometrekarelik Küçük Tumb Adası’nda yerleşik nüfus bulunmuyor.

Söz konusu üç adanın, İran tarafından Hürmüz Boğazı bölgesinde deniz ve hava savunma amacıyla kullanıldığı da biliniyor.

hurmuzadalar.jpg

Adaların geçmişi

Bu adalar daha önce İngiliz mandası altındaki BAE’nin kontrolündeyken 1971’de BAE’nin İngiliz mandasından bağımsızlığını kazandığı süreçte İran tarafından işgal edildi.

BAE bu adalarda hak iddia etmeyi o günden bugüne sürdürdü. Adaları işgal eden Şah rejimini 1979’da deviren İran’ın yeni rejimi bu konuda Şah dönemi politikasını sürdürdü.

1992’de İran ve BAE adalar sorununu görüşme müzakerelerine başladıysa da bu müzakerelerden sonuç çıkmadı. Bunun üzerine BAE bu durumu Birleşmiş Milletler’e şikayet ederek, adaların kendisine geri verilmesini istedi.

1602-1717 döneminde Bahreyn’i yöneten İran asırlar önce sona eren bu geçmişe dayanarak, Şah döneminde Bahreyn’in tümünün İran toprağı olduğunu iddia etmeye başladı. Hatta Şah döneminde İran meclisinde Bahreyn milletvekillerine ayrılmış boş koltuklar bulunmaktaydı.

İran’da 1979’da kurulan yeni rejim İran meclisinde Bahreyn için boş koltuk ayırma uygulamasını kaldırsa da Bahreyn üzerinde hak iddia etmeyi sürdürdü.

Halen Bahreyn’de İran destekli bazı Şii milis gruplar varlık göstermeyi sürdürüyor.

Kaynak: Mepa News

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *