Raşid el Maktum davasında İngiliz mahkemesinin kararı

Raşid el Maktum davasında İngiliz mahkemesinin kararı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum’un, eski karısı, Ürdün Kralı’nın üvey kardeşi Prenses Haya ile arasındaki velayet davasında İngiliz Mahkemesi hüküm verdi!

İsrail’in casus programını yükletmiş

İngiltere Yüksek Mahkemesi, 72 yaşındaki el Maktum’un, çocukların velayetine ilişkin devam eden davada 6’ncı eşi Prenses Haya’nın telefonuna Pegasus casus yazılımıyla sızılması için “açık veya zımni yetki” verdiğine hükmetti.

Daha önce de, Prenses Haya’ya karşı bir “korku ve yıldırma kampanyası” yürüttüğüne karar verilen Emir’in ayrıca 48 yaşındaki Prenses Haya’nın avukatları, kişisel asistanı ve güvenlik ekibinden iki kişinin de telefonlarını hacklettiği belirlendi.

Pegasus’un geliştiricisi İsrail şirketi NSO Group, mahkemeye müşterilerinin kim olduğunu açıklamazken söz konusu müşterinin sözleşmesinin yazılımın yasa dışı kullanıldığının tespit edilmesinin ardından feshedildiğini bildirdi.

‘BAE hükümetinin başı, devlet gücünü kullanmaya hazır!’

Mahkeme, kararında “BAE hükümetinin başı olan baba, hak olarak gördüğü şeyleri elde etmek için devletin gücünü kullanmaya hazır. Anneyi hem İngiltere’ye gidişinden önce hem de sonrasında taciz etti ve korkuttu.” dedi.

Ürdün Kralı Abdullah’ın da üvey kız kardeşi Prenses Haya, 2019’da yaşadığı BAE’den kaçarak İngiltere’ye sığınmıştı.

Çocuklarının velayetini alabilmek için İngiltere’de dava açan Prenses, Al Maktum hakkında “korku ve yıldırma kampanyası yürüttüğüne” ilişkin karar aldırmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *