Taliban yabancı diplomatlara resepsiyon verdi

Taliban yabancı diplomatlara resepsiyon verdi

Resepsiyonda konuşma yapan “Dışişleri Bakan Vekili” Muttaki, dünya ülkeleriyle karşılıklı çıkarlar doğrultusunda olumlu ilişkiler kurmak istediklerini söyledi, “Başbakan Yardımcısı Vekili” Abdulgani Birader de, “Bizim kimseyle sorunumuz yok. Eğer bizimle sorunu olan varsa da diyalog yoluyla çözmeye hazırız.” dedi.

Taliban yönetiminden yapılan açıklamaya göre, “Dışişleri Bakan Vekili” Muttaki, Kabil’deki yabancı ülkelerin diplomatik temsilcilerine bakanlık binasında resepsiyon verdi. Taliban hükümetinin “Başbakan Yardımcısı Vekili” Abdulgani Birader’in de katıldığı resepsiyonda konuşan Muttaki, Kabil’de bazı ülkelerin diplomatik faaliyetlerini sürdürmesinden dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Söz konusu yabancı ülke misyonlarının faaliyetlerini devam ettirmesini istediklerini ifade eden Muttaki, yabancı temsilcilerin güvenliğini sağlamanın kendilerinin öncelikli görevlerinden olduğunu kaydetti.

‘Yeni bir siyasi fasıl açmak istiyoruz’

Muttaki, Afganistan’da siyasi değişim sonrası insani yardım gönderen ülkelere ayrıca teşekkür ettiklerini vurguladı. Muttaki, “Biz ülkede yeni hükümet sistemi kurarak, dünya ile iyi ilişkiler içinde bulunarak yeni siyasi bir fasıl açmak istiyoruz.” dedi.

Dünya ülkeleriyle karşılıklı çıkarlar doğrultusunda olumlu ilişkiler kurmak istediklerini dile getiren Muttaki, tüm ülkelerin Afganistan’da yarım bıraktığı projeleri yeniden tamamlamasını istediklerini ve Taliban’ın bunun için gerekli desteği vermeye hazır olduğunun altını çizdi.

Birader: Sorunları diyalog yoluyla çözmeye hazırız

Birader de resepsiyonda yaptığı konuşmada, “Bizim kimseyle sorunumuz yok. Eğer bizimle sorunu olan varsa da diyalog yoluyla çözmeye hazırız. Bizim hükümetimizin kimsenin zararına olacak bir politikası bulunmuyor.” ifadelerine yer verdi.

Programa, Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi Cihad Erginay da katıldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *