Çin’de tutuklu Kanadalılar için ‘adalet’ hızlı işledi!

Çin’de tutuklu Kanadalılar için ‘adalet’ hızlı işledi!

Çin’in ABD ile anlaşmasının ardından Kanada’nın, Huawei yöneticisi Mıng Vancou’nun Çin’e doğru yola çıkmasından bir saat sonra, Çin’de tutuklu bulanan Kanada vatandaşları da serbest bırakıldı.

Kanada Başbakanı Justin Tredeau yaptığı açıklamada, Çin’de casusluk suçlamasıyla tutuklanan iki Kanadalı, iş adamı Michael Spavor ve eski diplomat Michael Kovrig’in serbest bırakıldığı bilgisini paylaştı.

Tutuklu Kanada vatandaşları, Huawei Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou’nun, ABD ile anlaşmaya varmasının ardından serbest bırakıldı.

Çinli yönetici, sahtekarlık suçlaması ile suçlanıyordu

ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delmek için sahtekarlık yaptığı gerekçesiyle daha önce Kanada’da tutuklanan Mıng’ın serbest bırakıldıktan sonra Çin’e doğru yola çıkmasından yaklaşık bir saat sonra Kanadalıların da ülkelerine dönüş yolunda oldukları aktarıldı.

Kanadalılar, casusluk suçlaması ile tutuklanmıştı

Mıng’ın tutuklanmasının ardından Çin, Kovrig ile Spavor’u “Çin’in ulusal güvenliğini tehlikeye atan faaliyetlerde bulunduğu” gerekçesiyle tutuklamıştı.

Huawei’ye yöneltilen suçlamalar

Huawei Mali İşler Direktörü Mıng, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık 2018’de Kanada’nın Vancouver kentinde tutuklanmıştı. 3 gün süren kefalet duruşmasının ardından davaya bakan Kanadalı Hakim William Ehrcke, Mıng’ın ABD’nin resmi iade talebini beklerken 10 milyon Kanada doları kefaletle şartlı salıverilmesine hükmetmişti.

Huawei, son olarak Ocak 2019’da ticari sırları çalmak ve bankaları dolandırmakla suçlanmıştı. Şirkete açılan davanın yanı sıra şirketin Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou’nun da 13 ayrı suçtan yargılandığı bildirilmişti.

Çinli Huawei, ABD ile anlaştıklarını duyurdu

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *