Çinli Huawei, ABD ile anlaştıklarını duyurdu

Çinli Huawei, ABD ile anlaştıklarını duyurdu

Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou’nun ABD Adalet Bakanlığı ile anlaşmaya vardığı bildirildi. Huawei direktörü, İran’a uygulanan Amerikan yaptırımlarını delmek için sahtekarlık yaptığı gerekçesiyle Kanada’da tutuklanmış, Çin’in itirazları işe yaramamış ve Kanada ile gerginlik başlamıştı.

ABD basınında yer alan haberlerde, Mıng aleyhindeki suçlamaların bugün Brooklyn Federal Mahkemesinde görüşüleceği aktarıldı.

Mıng’ın Çin’e dönmesine izin verecek anlaşmanın bir parçası olarak bazı suçlamaları kabul etmesinin beklendiği belirtilen haberlerde, anlaşmanın ABD ve Çin arasındaki anlaşmazlığın çözümünün yanı sıra Mıng’ın tutuklanmasından kısa bir süre sonra Çin’de tutuklanan iki Kanadalı iş insanı Michael Spavor ve eski diplomat Michael Kovrig’in serbest bırakılmasının da önünü açabileceği ifade edildi.

Kanada tutuklamıştı

Huawei Mali İşler Direktörü Vancou, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık 2018’de Kanada’nın Vancouver kentinde tutuklanmıştı.

3 gün süren kefalet duruşmasının ardından davaya bakan Kanadalı Hakim William Ehrcke, Mıng’ın ABD’nin resmi iade talebini beklerken 10 milyon Kanada doları kefaletle şartlı salıverilmesine hükmetmişti.

Huawei, son olarak Ocak 2019’da ticari sırları çalmak ve bankaları dolandırmakla suçlanmıştı.

Şirkete açılan davanın yanı sıra şirketin Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou’nun da 13 ayrı suçtan yargılandığı bildirilmişti.

Kanada-Çin gerginliği

Kanada, İngiliz Milletler Topluluğu’nun önemli bir üyesi konumunda.

Çin, Vancou’nun tutuklanmasına misilleme olarak Kanadalı eski diplomat Michael Kovrig ve iş adamı Michael Spavor’u ulusal güvenlikle ilgili suçlamaları gerekçe göstererek önce gözaltına almış daha sonra da tutuklamıştı.

Vancou’nun tutuklanmasından sonraki yaklaşık bir ay içerisinde 13 Kanada vatandaşı Çinli otoritelerce gözaltına alındı, Kanada vatandaşı Robert Lloyd Schellenberg de uyuşturucu kaçakçılığından idamla yargılandı. Kanada’nın itirazına karşılık, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying “Net bir şekilde ifade edebilirim ki Çin bu Kanadalı’nın yargılanma süreci ve buna ilişkin yapılan itirazlar konusunda en ufak bir kaygı duymamaktadır” ifadesini kullandı. Hua ayrıca “Kanada’nın sözde müttefikleri iki elin parmakları kadar ve bu konuya ilişkin tutumları geniş yelpazedeki uluslararası kamuoyunun görüşlerini temsil etmiyor” dedi.Kanada Schellenberg’in idam cezası almaması için Çin’e diplomatik yollar üzerinden resmi ‘merhamet talebi’ iletmişti.

Çin yönetimi, Mıng Vancou’nun serbest bırakılmaması üzerine, kanola bitkisi başta olmak üzere Kanada’dan ithal ettiği bazı malların ithalatını durdurmuş, Kanada Ulusal Savunma Bakanı Harjit Sajjan da 12 Aralık 2020’de federal parlamentoda yaptığı konuşmada Çin ile bundan böyle askeri tatbikat yapılmayacağını açıklamıştı.

Federal parlamentoda 2020 yılında ayrıca, Kanada-Çin ilişkilerinin ele alındığı komite oturumunda, Çin’in teknolojiye erişim sağlamak için kullandığı gözetim ağının arkasındaki temel teknolojilerin bir kısmının Kanada üniversitelerinde geliştirildiği iddiası gündeme gelmişti.

Kanada, bu yıl 23 Şubat’ta federal parlamentodaki oylamayla Çin’in Uygur Müslümanlarına karşı uygulamalarını “soykırım” olarak ilan etmişti.

Bu yılın mayıs ayında, Kanada’nın Alberta eyaletinde hükümet, Çin hükümeti ile bağlantıları olan üniversitelere ortaklıklarını durdurmaları talimatı vermişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *