‘Her mükellef, kendi gıda harcamasına göre fitresini verebilir’

‘Her mükellef, kendi gıda harcamasına göre fitresini verebilir’

Diyanet İşleri Başkanlığı 2021 yılı için fitre miktarını 28 TL olarak belirledi, bununla birlikte her mükellefin kendi gıda harcamasına da bakarak karar vermesi gerektiği bildirildi.

Diş İşleri Yüksek Kurulu belirliyor

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Din İşleri Yüksek Kurulunun Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında yaptığı toplantı sonrasında aldığı kararla 2021 yılı ramazan ayının başlangıcından 2022’nin ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarının 28 lira olarak belirlendiği bildirildi.

Fitre miktarının belirlenmesinde, İslam dininin temel kaynaklarında zikredilen deliller ve günün şartlarında bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalamasının esas alındığı belirtildi.

Kendi gıda harcamasına denk düşen meblağı verebilir

Açıklamada, karar verilen meblağın, nakdi olarak verilebileceği gibi gıda gibi maddelerden ayni olarak da verilebileceği belirtilerek, “Belirlenen bu miktar aynı zamanda, günlük fidye miktarıdır. Bununla birlikte her bir mükellef (fitre veren kişi) bir günlük kendi gıda harcamasına denk düşecek meblağı ya da daha fazlasını fitre/fidye olarak da verebilir.” ifadesi kullanıldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *