Navalny protestosunda 3 bin kişi gözaltına alındı

Navalny protestosunda 3 bin kişi gözaltına alındı

Moskova ve St. Petersburg’un da aralarında olduğu 60’tan fazla şehrinde düzenlenen ve on binlerce kişi katıldığı gösterilerde 3 bin kişi gözaltına alındı.

Rusya’da on binlerce kişi, tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalny’nin serbest bırakılması için gösteriler yapıldı. Onlar arasında Navalny’nin başkentteki kalabalığa katılan eşi Yuliya Navalnaya da vardı. Güvenlik güçleri çoğu lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan göstericilere sert müdahale etti.

Explained: Why are there protests in Russia? | Explained News,The Indian  Express

Göstericiler Navalny’nin bulunduğu cezaevine gitti

Euronews’un aktardığına göre, bazı göstericiler Navalny’nin tutuklu bulunduğu Matrosskaya Tişina Cezaevi yakınlarına giderek hükümet aleyhine slogan attı.

Rusya İçişleri Bakanlığı, polisle protestocular arasında zaman zaman arbedenin çıktığı gösterilerde 42 emniyet görevlisinin yaralandığını duyurdu.

Bazı göstericilerin, polise kar topu ve yumurta attığı görülürken emniyet güçleri de büyük şehirlerde merkeze giden metro ve otobüs gibi ulaşım yollarını kapattı. Ayrıca gösterilerin gerçekleştirildiği bölgelerde internet erişimi sınırlandırıldı.

Hapse girdikten sonra YouTube kanalından Navalny’nin ekibi tarafından yayımlanan, Devlet Başkanı Vladimir Putin ve yakın çevresini hedef alan “Putin için saray: En büyük rüşvetin tarihi” isimli videonun izlenme sayısı 70 milyonu geçti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Navalny’e destek amaçlı yapılan protesto gösterilerinin “yasa dışı ve kabul edilemez” olduğunu savunmuştu.

Police arrest over 2,000 at Russia protests backing jailed Kremlin foe  Navalny | Arab News

Koronavirüs uyarısı yapıldı

Ülkede ilk gösterilerin başladığı doğuda ve Sibirya’da en az 850 kişi gözaltına alındı.

Yekaterinburg, Tomsk ve Vladivostok’ta binlerce kişi meydanlara indi. Yakutsk’taki gmsteriler -50 derece soğukta yapıldı.

Saint Petersburg ve Moskovada’da en az 15 bin kişi toplandı.

Puşkin Meydanı’na inen göstericilere, bir genel seslendirme sistemi aracılığıyla koronavirüs nedeniyle sosyal olarak uzaklaşmaları hatırlatıldı. Sadece Moskova’da en az 2 bin kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Ülkede 2019 yazında Moskova’da yapılan büyük muhalefet mitinglerinde binlerce gösterici gözaltına alınmıştı.

US and UK condemn 'harsh tactics' as thousands of Alexei Navalny supporters  arrested amid mass protests | World News | Sky News

Ne olmuştu?

Navalny, beş ay tedavi gördüğü Almanya’dan döner dönmez Moskova’daki havaalanında 17 Ocak’ta gözaltına alındı, 18 Ocak’ta tutuklandı.

Kremlin’e muhalif 44 yaşındaki Navalny, sinir gazı Noviçok ile zehirlendiğinin belirlenmesinin ardından 22 Ağustos 2020’de Omsk’tan özel bir uçakla Berlin’deki Charite Hastanesi’ne nakledilmişti.

Navalny yanlıları, 23 Ocak’ta ülke çapında protesto gösterileri yapılması çağrısında bulunmuştu.

Navaly’nin İkinci Dünya Savaşı’nda yaralanmış bir Sovyet askerine iftira attığı gerekçesiyle 5 Şubat’ta, mahkemeye çıkması bekleniyor.

Aleksei Navalny Protests Constitute Biggest Russian Dissent in Years - The  New York Times

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *