Vatikan Bankası’nın eski başkanı suçlu bulundu

Vatikan Bankası’nın eski başkanı suçlu bulundu

Vatikan Bankası olarak bilinen Diyanet İşleri Enstitüsününeski başkanı Angelo Caloia, zimmete para geçirme ve kara para aklama suçlarından mahkum edildi.

Diyanet İşleri Enstitüsünün (IOR) IOR’un 1989-2009 yıllarında başkanlığını yapan Caloia ve kurumun o dönemki hukuk müşavirlerinden Gabriele Liuzzo ile oğlu Lamberto Liuzzo’nun zimmete para geçirme ve kara para aklama suçlamalarıyla yargılandığı davada karar duruşması yapıldı.

2018’de görülmeye başlanan davada, Vatikan Mahkemesi Başkanı Giuseppe Pignatone, Caloia ve Gabirele Liuzzo’ya 8’er yıl 11 ay hapis ve 12 bin 500 avro para cezası verildiğini açıkladı. Pignatone, Lamberto Liuzzo’ya ise 5 yıl 2 ay hapis ve 8 bin avro para cezası verildiğini duyurdu.

Former head of Vatican bank sentenced to jail for embezzlement | Vatican |  The Guardian

Mahkeme ayrıca, zarara uğratılan IOR’a yaklaşık 23 milyon avro tazminat ödenmesine ve sanıkların tüm hesaplarına el konulmasına karar verdi.

Sanıklar, bankanın yönetiminde oldukları dönemde IOR’un İtalya’daki çok sayıda mülkünü, piyasa değerinin altında satarak kazandıkları milyonları zimmete geçirmek ve bunları İsviçre’de aklamakla suçlandı.

Former Vatican bank president sentenced to nearly nine years jail in  embezzlement trial | Euronews

Yargılanan 3 kişi de dava boyunca haklarındaki suçlamaları inkar etti. Caloia’nın avukatı ise karara itiraz edeceklerini belirtti.

Caloia aldığı mahkumiyetle, Vatikan’da mali bir suçtan hüküm giymiş en üst düzey Vatikan yetkilisi oldu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *