Halkın medyaya güveninin düştüğü bildirildi

Halkın medyaya güveninin düştüğü bildirildi

ABD’de yapılan bir ankette medyaya güvenin tüm zamanların en düşük seviyesine indiği ve parti bazında Demokratların yüzde 57’sinin, Cumhuriyetçilerin ise sadece yüzde 18’inin medyaya güvendiği öne sürüldü.

Edelman’ın Axios haber portalı ile paylaştığı “Yıllık Güven Anketi”ne göre, Amerikalıların yüzde 58’i, çoğu haber kuruluşunun halkı bilgilendirmekten ziyade, bir ideolojiyi veya siyasi konumu desteklemekle ilgilendi.

Amerikalıların yüzde 56’sı, “Gazeteci ve muhabirler, yanlış veya büyük abartı olduğunu bildikleri şeyleri söyleyerek, kasıtlı olarak insanları yanıltmaya çalışıyor.” fikrinde mutabık kaldı.

Parti bazında Demokratların yüzde 57’si, Cumhuriyetçilerin ise sadece yüzde 18’i medyaya güvendiğini ifade etti.

ABD’de halkın medyaya güveninin “en alt seviyeye indiği” belirtilen ankette, söz konusu güvensizliğin dünyanın geri kalan kısmında da yaşandığına, bunda çoğunlukla eski ABD Başkanı Donald Trump’ın “sahte haber ile savaşının” bir işlevi olmadığına işaret edildi.

Edelman firması

Edelman, 1952 yılında yahudi asıllı Daniel Edelman tarafından kurulan ve adını alan bir Amerikan halkla ilişkiler ve pazarlama danışmanlık firmasıdır. Şu anda oğlu Richard Edelman tarafından yönetiliyor. 2018 itibarıyla gelir bakımından dünyanın en büyük halkla ilişkiler firmasıdır.(Wikipedia)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *