Çataklı: Gözaltına alınan 17 kişiden 15’i Boğaziçi öğrencisi değil

Çataklı: Gözaltına alınan 17 kişiden 15’i Boğaziçi öğrencisi değil

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı, Boğaziçi’ndeki eylemlerde gözaltına alınan 17 kişiden 15’inin Boğaziçi öğrencisi olmadığını, bazılarının MLKP ile irtibatının tespit edildiğini bildirdi.

Boğaziçi Üniversitesinde dün yaşanan protesto gösterisine değinen Çataklı, “Boğaziçi Üniversitesinde gerçekleşen bir protesto gösterisi sırasında, Türk polisine yönelik atılan hadsiz, şımarık ve nereden kurgulandığı belli olan bir slogan, bu zincirin son halkası olarak bizleri son derece üzdü. Her şeyden önce bu hadise ve bu slogan, Boğaziçi Üniversitesinin kendine ait saygınlığına yakışmamıştır.” ifadelerini kullandı.

Emniyet birimlerine gerek telefonla gerek şahsen başvuruyla her gün binlerce yardım talebi geldiğini hatırlatan Çataklı, bu yardım çağrılarının hiçbirisinin “katil polis” diye yapılmadığına, “polis imdat” diye yapıldığına dikkati çekti.

İsmail Çataklı, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bugün birtakım siyasi pozisyonlar için bu hakareti yapanlara hitaben ‘mücadelesinin yanındayım’ diye destek tweeti atanlara, bizzat ana muhalefet partisini temsilen o eyleme gidip destek olanlara şunu ifade etmek istiyoruz, bu kurumlar hepimizin kurumları, bu devlet, hepimizin, bu polisler, hepimizin. Bizi de çoluk çocuğumuzu da malımızı da canımızı da koruyacak olan bu polisler, bizim polislerimiz. Polislerimize ‘katil’ denmesini bizim kabul edebilmemiz ve buna sessiz kalmamız mümkün değildir. Bu kuruma karşı böyle bir nefreti, böyle ölçüsüz itham ve hakareti, bu sistematik yıpratma çabasını, bu ölçüsüzlüğe sessiz kalınmasını ve hatta açıkça desteklenmesini de anlayabiliyor değiliz. Bunu hiçbir gerekçeyle kabullenmemiz mümkün değil. Bizim bu kinden ve ithamdan anladığımız tek şey, kolluk birimlerimizin terörle mücadelede ortaya koyduğu başarının, özellikle bu eylemde sloganları dillendirilen bazı örgütlere vurulan darbenin ortaya koyduğu rahatsızlıktır ki kimse kusura bakmasın, biz onları rahatsız etmeye devam edeceğiz.”

Boğaziçi Üniversitesindeki eylemde gözaltına alınanlara ilişkin soru üzerine Çataklı, “An itibarıyla, toplantı öncesi itibarıyla 17 gözaltı vardı. Bu gözaltına alınan 17 kişiden sadece 2’si Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi. Ayrıca ifade etmek gerekir ki aralarında MLKP dahil terör örgütüyle irtibatı olan, örgütsel kaydı bulunan kişiler de bu 17 kişi arasında var.” dedi.

Olayda, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet, polise mukavemet olduğu, polislere “Katil” diye bağrıldığı ve tekme atıldığı bilgisini veren Çataklı, bunların gereğinin yapılacağını söyledi.

Çataklı, salgın sürecinde olunduğunu hatırlatarak eylem sırasında salgın kurallarına uyulmadığının tespit edildiğini ve bunlarla ilgili tutanakların tutulduğunu bildirdi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *