‘ABD’nin terör örgütüne destek vermesi, Türkiye’ye zarar veriyor’

‘ABD’nin terör örgütüne destek vermesi, Türkiye’ye zarar veriyor’

Ak Parti Milletvekili Ahmet Berat Çonkar, NATO çatısı altında bazı müttefiklerin Türkiye’nin hassasiyetlerini hafife almasını eleştirdi, bu durumun NATO içinde çatlaklara yol açtığını öne sürdü.

Aynı zamanda NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi, NATO PA Akdeniz ve Ortadoğu Raportörü, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanvekili ve Ak Parti milletvekili Ahmet Berat Çonkar, ABD Kongresi Türk Dostluk Grubu Eş Başkanı Güney Carolina Temsilcisi Cumhuriyetçi Joe Wilson ile Türk Miras Vakfı’nın düzenlediği panelde Türk-Amerikan ilişkilerine dair değerlendirme yaptı.

NATO’daki sorunların üye ülkelerin ikili ilişkilerindeki sorunlarından kaynaklandığını belirten Çonkar, bazı NATO üyelerinin Türkiye’nin PKK ve onun Suriye uzantısı YPG terör örgütünden dolayı hissettiği tehdidi “hafife aldığını” belirterek, “Bu da ittifak için de çatlaklara yol açıyor.” ifadesini kullandı.

‘ABD’nin Ankara ile empati kurması gerekiyor’

Ocak ayında görevi devralacak olan Joe Biden yönetiminin Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri düzeltmek için nereden başlaması gerektiğine ilişkin bir soruya yanıt veren Çonkar, Türkiye’nin ulusal güvenlik konusunda kritik dönemlerden geçtiğini ve müttefiklerinin Ankara’nın güvenlikle ilgili kaygılarını anlayıp bu konuda Ankara ile empati kurması gerektiğini söyledi.

‘ABD’nin terör örgütüne destek vermesi, Türkiye’ye zarar veriyor’

Türkiye’nin 70 yıllık müttefiki olan ABD’nin YPG/PKK terör örgütüne destek vermesinin Türkiye’ye çok zarar verdiğini belirten Çonkar, “Dolayısıyla, şu analizi yapacağım, başlangıç olarak Türkiye’nin hassasiyetlerinin çok açık bir şekilde anlaşılması gerekir ve Biden’ın dış politika konusundaki deneyimiyle yeni yönetimin ilişkileri tekrar yeniden kurgulama ve tamir etme şansı olduğuna inanıyorum. Böylece biz de bölgesel ve küresel daha önemli konular üzerine birlikte çalışmaya başlayabiliriz.” diye konuştu.

‘FETÖ elebaşı ve üyeleri ABD’de barındırılmamalı’

Biden yönetiminin dikkate alması gereken diğer bir konunun da FETÖ elebaşı ve üyelerinin ABD’de barındırılmaması olduğunu belirten Çonkar, FETÖ konusunda duyulan kaygının da iktidarda hangi parti bulunursa bulunsun, Türk kamuoyunda değişmeyecek bir beklenti olduğuna dikkati çekti.

Panelde konuşan Güney Carolina Temsilcisi Wilson ise iki ülke arasında önemli bir tarihsel iş birliğinin söz konusu olduğunu hatırlatarak aynı zamanda her iki ülkeye de karşılıklı yarar sağlayacak kayda değer ticari işbirliği fırsatlarının bulunduğuna vurgu yaptı.

Wilson, “Amerikalılar ve Türkler olarak farklılıklarımızın üstesinden gelmek için birlikte çalışmamız çok önemli ve karşılıklı olarak yararımızadır.” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *