Koronavirüsün meslek hastalığı sayılması Komisyon’da kabul edildi

Koronavirüsün meslek hastalığı sayılması Komisyon’da kabul edildi

Koronavirüsün sağlık ve sosyal hizmet çalışanları için meslek hastalığı sayılması teklifi TBMM Sağlık Komisyonunda tüm partilerin ortak kararı ile kabul edildi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), yayınladığı açıklamayla bu gelişmeyi duyurdu ve “sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin bütün sorunlarının çözülmesi ve taleplerinin karşılık bulması için mücadelemiz devam edecek” dedi.

Sendikanın açıklamasında şöyle denildi:

“Aylardır iş yerleri önünde yaptığımız eylemler, Mecliste grubu bulunan partilerle görüşmelerimiz, şube/temsilciliklerimizin illerindeki siyasi partileri ziyaretleri, milletvekillerine gönderdikleri mailler, görüşmeleri, hashtag çalışmalarımız neticesinde Covid-19’un meslek hastalığı sayılması yönünde önemli bir adım atıldı.

Meclis Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ, komisyonda tüm partilerin temsilcilerinin ortak görüşüyle Covid-19’un sağlık emekçileri için meslek hastalığı olması konusunda uzlaşma sağlandığını, ortak yasa teklifi hazırlamak için parti yöneticileri ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile görüşeceklerini söyledi.

Sağlık alanında örgütlü emek ve meslek örgütleriyle birlikte Covid-19’un sağlık emekçileri için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin bütün sorunlarının çözülmesi ve taleplerinin karşılık bulması için mücadelemiz devam edecek.

Sağlık Komisyonu’nda Covid 19’un meslek hastalığı sayılması için hazırlanması yönünde uzlaşılan yasa teklifinin, geçmiş dönemde yaşamını yitiren ve enfekte olan sağlık emekçileri ile tüm sağlık ve sosyal hizmet alanında çalışan emekçileri kapsayacak şekilde yasalaşması için sürecin takipçisi olacağız. 21.11.2020

Merkez Yönetim Kurulu”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *