Pompeo’nun Yahudi yerleşimini ziyaretine Türkiye’den tepki

Pompeo’nun Yahudi yerleşimini ziyaretine Türkiye’den tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun işgal altındaki Batı Şeria’da bir İsrail yerleşim birimini ziyaret etmesine tepki göstererek, “Bu tür hesaplı eylemler sonuçsuz kalmaya mahkumdur” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında şöyle denildi:

“ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun, İsrail’e gerçekleştirmekte olduğu ziyaret kapsamında bugün (19 Kasım) işgal altındaki Batı Şeria’daki bir İsrail yerleşim birimini, ABD’nin de daimi üyesi olduğu BM Güvenlik Konseyi’nin 2334 (2016) sayılı kararı başta olmak üzere, İsrail’in Filistin topraklarındaki yerleşim faaliyetlerinin uluslararası hukuka aykırılığını kayıt altına alan BM kararlarının hilafına ziyaret etmesi son derece vahim bir adımdır.

Bu ziyaretin arkasında İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarındaki hukuk dışı eylemlerine meşruiyet kazandırmak amacı yatmaktadır. Sorumsuzca atılan bu tür tek yanlı adımlar, İsrail-Filistin ihtilafının çözümüne yönelik yerleşik uluslararası parametrelere, BM kararlarına ve Filistin halkının hak ve özgürlüklerine halel getiremeyecektir. Bu tür hesaplı eylemler sonuçsuz kalmaya mahkumdur.

Filistinli kardeşlerimizin uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru haklarını korumaya, Filistin’in haklı davasını savunmaya devam edeceğiz.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *