Berat Albayrak’ın yerine Lütfi Elvan atandı

Berat Albayrak’ın yerine Lütfi Elvan atandı

Instagram hesabından yaptığı açıklama ile görevinden istifa eden Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Cumhurbaşkanı Kararı ile Lütfi Elvan atandı.

Resmi Gazete‘de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı‘na göre, görevden affını isteyen ve talebi kabul edilen Berat Albayrak’tan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan atandı.

Atama, Anayasanın 104’üncü ve 106’ncı maddeleri gereğince yapıldı.

Lütfi Elvan’ın öz geçmişi

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 1962’de Karaman’ın Ermenek ilçesinde doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitiren Elvan, İngiltere’de Leeds Üniversitesinde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında, ABD’de Delaware Üniversitesinde Ekonomi alanında yüksek lisanslarını yaptı.

Çeşitli kamu kurumlarında uzmanlık, daire başkanlığı ve müsteşar yardımcılığı görevlerinde bulunan Elvan, Organisation for Economic Co-operation and Development Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcısı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

Elvan, Ak Parti’den 23 ve 24. Dönemde Karaman, 25. Dönemde Antalya ve 26. Dönemde Mersin Milletvekili seçildi.

23. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulunan Elvan, 24. Dönemde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı oldu.

Elvan, 64. Hükümet’te Başbakan Yardımcısı ve 65. Hükümet’te Kalkınma Bakanı olarak görev aldı. 27. Dönem Ak Parti Mersin Milletvekili olan Elvan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Elvan, evli ve 2 çocuk babası.

İletişim Başkanlığı: Berat Albayrakın görevden af talebi kabul edilmiştir

Berat Albayrak’ın istifası

Kendisine ait Instagram hesabından pazar günü akşamı yayımladığı metin ile, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek görevinden istifa ettiğini duyuran Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bu talebine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavrı merak ediliyordu. Dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yazılı açıklama yayımlandı. Açıklamada, bakanların yemin ederek görevlerine başladıkları hatırlatılarak, istifanın kabul edildiği duyuruldu.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye’nin Cumhuriyet tarihindeki en büyük yönetim reformu olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişin ardından Sayın Cumhurbaşkanımız kabinesini kurarak, milletimizin takdirine sunmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabinede yer verilen bakanlarımız, 10 Temmuz 2018 tarihinde Meclis’te yemin ederek resmen görevlerine başlamışlardır.

Daha önceki hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yapan İstanbul Milletvekili Berat Albayrak, Cumhuriyetimizin 66’ncı Hükümeti olan bu kabinede, Hazine ve Maliye Bakanı olarak yer almıştır.

Bölgesel ve küresel siyasi krizlere ilave olarak koronavirüs salgını sebebiyle gelişmiş devletlerin dahi ciddi ekonomik sıkıntılar yaşadığı bir dönemde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın gayretleriyle ülkemiz, bu kritik süreçte olabilecek en az hasarla yoluna devam etmiş, Sayın Bakanımızın başarıları Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından takdir edilmiştir.

Bilindiği gibi, 8 Kasım 2020 Pazar akşamı, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, sosyal medya hesaplarından birinde sağlık nedenleriyle görevden affını isteyen bir açıklama yayınlamıştır.

Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan değerlendirme sonunda, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevden af talebi kabul edilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Merkez Bankası başkanlığına eski Maliye bakanı Ağbal getirilmişti

Döviz ve altın fiyatlarında yaşanan büyük artışın ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, cuma gecesi yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile görevinden alınmıştı. Bankanın başkanlığına Maliye eski bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ın atanmış, karar Resmi Gazete’de yayınlanmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *