Trump açıkladı, Bahreyn teyid etti: İsrail’le anlaştık

Trump açıkladı, Bahreyn teyid etti: İsrail’le anlaştık

ABD Başkanı Donald Trump, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ardından bir diğer Körfez ülkesi Bahreyn’in de İsrail ile ilişkileri normalleştirme konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

İlk duyuruyu Trump yaptı

Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün önemli bir tarihi atılım daha. İki büyük dostumuz İsrail ve Bahreyn, bir barış anlaşması konusunda anlaştı.” ifadesini kullandı.

Bayreyn’in son 1 ayda İsrail ile barış anlaşması yapan ikinci Arap ülkesi olduğunun altını çizen Trump, ABD, Bahreyn ve İsrail’in anlaşmaya ilişkin yaptığı ortak açıklamayı da paylaştı.

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Trump’ın bugün bir görüşme yaptıklarının bildirildiği açıklamada, bu görüşmede, İsrail ve Bahreyn’in “tam diplomatik ilişki kurma” konusunda mutabık kaldıkları belirtildi.

Açıklamada, “Bu iki dinamik toplum ve gelişmiş ekonomi arasında doğrudan diyaloğun ve bağların kurulması, Orta Doğu’daki olumlu dönüşümü devam ettirecek ve bölgede istikrar, güvenlik ve refahı artıracaktır.” ifadesine yer verildi.

Basın toplantısı da düzenledi

Trump, Twitter mesajında, Bahreyn ve İsrail’in ilişkilerini normalleştirme konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurduktan sonra Oval Ofis’te gazetecilerin karşısına da çıktı.

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife‘nin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile kısa süre önce telefonda görüştüğünü belirten Trump, her ikisinin de kendisine 11 Eylül saldırılarının yıl dönümü nedeniyle başsağlığı dilediğini belirtti.

Trump, Bahreyn ve İsrail arasında varılan anlaşma hakkında, “Bugün varılan anlaşma sadece Orta Doğu için değil, tüm dünya için çok önemli.” ifadesini kullandı.

Söz konusu iki ülkenin ilişkilerini tamamen normalleştirmek konusunda anlaşmaya vardıklarına işaret eden Trump, “Bahreyn ve İsrail, karşılıklı büyükelçilik açıp, büyükelçi atayacaklar. İki ülke arasında doğrudan uçuşlar başlayacak. Sağlık, teknoloji, eğitim, güvenlik ve tarım gibi geniş yelpazededeki sektörlerdeki girişim ortaklığı kuracaklar. Bu, gerçekten tarihi bir gün.” dedi.

Trump, varılan bu anlaşmanın son 30 gün içinde bir Arap ülkesi ile İsrail arasında varılan ikinci anlaşma olduğunu vurgulayarak, “Başka ülkelerden de bu konuda muhteşem bir istek görüyorum. Bence, birçok ülke İsrail ile normalleşen ülkeler arasına katılmak isteyecek. Filistinliler de iyi bir pozisyona gelecek ve onlar da tüm arkadaşları katıldığı için bu ülkeler arasına katılmak isteyecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Neden 11 Eylül tarihine denk geldi!

Bahreyn ile İsrail arasında yapılan anlaşmanın 11 Eylül saldırılarının yıl dönümüne denk gelmesini “ilginç” olarak niteleyen Trump, göreve geldiğinde Orta Doğu’nun “kaos” içinde olduğunu ancak DEAŞ’ı yendiklerini ve bölgedeki tarafları bir araya getirdiklerini belirtti.

Suudi Kralı ile de temas halinde!

Trump, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile de temas halinde olduklarını anlatarak, “Orta Doğu’da daha önce görmediğiniz şeyler oluyor.” yorumunu yaptı.

Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail arasında varılan anlaşmanın resmi imza töreninin 15 Eylül’de Beyaz Saray’da gerçekleştirileceğini dile getiren Trump, Bahreyn Kralı Bin İsa’nın da bu törene katılacağını kaydetti.

İran ve Filistin konusunda da iyi şeyler görülebilir!

Trump, “Bu vesile ile İsrail ve Bahreyn liderlerine, bu tarihi anlaşmayı yapma cesareti ve vizyonları için teşekkür ediyorum. Onların liderleri, geleceğin, geçmişin çatışmaları ile değil, umutla dolu olabileceğini gösteriyor.” diye konuştu.

ABD’nin Orta Doğu’daki askerlerini de çektiğini anımsatan Trump, “Çöllerdeki kumlar, kan yüklüydü. Şimdi bu kumların barış yüklü olduğunu görebilirsiniz. ABD, Orta Doğu halkının yanında olacak, onlarla birlikte çalışıp, daha aydınlık ve daha umut vadeden bir gelecek kuracağız.” ifadelerini kullandı.

Orta Doğu’daki birçok ülkenin savaşmaktan yorulduğunu ve barış istediğini söyleyen Trump, İran ve Filistin konusunda da iyi şeyler görebileceklerini söyledi.

Bahreyn anlaşmayı teyid etti

Trump’ın açıklamalarının ardından, Bahreyn haber ajansı BNA‘nın haberinde, ABD Başkanı Donald Trump, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu telefon görüşmesi gerçekleştirdiği duyuruldu.

Haberde, “İsrail ve Bahreyn arasında tam anlamıyla diplomatik ilişkiler kurulması konusunda anlaşmaya varılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Trump’ın Bahreyn’i, 15 Eylül’de Beyaz Saray’da İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında yapılacak normalleşme anlaşması imza törenine katılmaya davet ettiği belirtildi.

Bahreyn Kralı Hamad’ın ise daveti kabul ederek, Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani’yi görevlendirdiği ifade edildi.

Kral Hamad, “uluslararası hukuk ve iki devletli çözüm temelinde, adil ve kapsamlı bir barışa ihtiyaç duyulduğunu” vurguladı.

Bahreyn Kralı, BAE-İsrail anlaşmasının imza törenine katılacak

Trump’ın Bahreyn Kralı Bin İsa’ya 25 Haziran 2019’da ABD’nin desteğiyle Bahreyn’in başkenti Manama’da düzenlenen “Refah için Barış” adlı ekonomi çalıştayına ev sahipliği yaptığı için memnuniyetini dile getirdiğinin aktarıldığı açıklamada, tarafların İsrail-Filistin çatışmasına “net, kapsamlı ve kalıcı” bir çözüm bulunması için çalışacakları ileri sürüldü.

Açıklamada, İsrail’in, Mescid-i Aksa’nın Müslümanların ziyareti ve ibadetine açık kalacağı, Kudüs’teki diğer kutsal mekanların da aynı şekilde tüm inançlardan kişilerin ziyaretine açık kalacağı konusunda taahhüdünü yinelediği belirtildi.

Ayrıca, Bahreyn Kralı Bin İsa’nın, İsrail ve BAE arasında varılan anlaşmanın, 15 Eylül’de Beyaz Saray’da yapılacak resmi imza törenine Trump’ın daveti üzerine katılacağı bildirildi.

BAE anlaşmasını da Trump duyurmuştu

Trump, 13 Ağustos’ta İsrail ile BAE’nin “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

BAE, 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi oldu. İsrail ile BAE arasındaki anlaşmanın imza töreni, 15 Eylül’de Beyaz Saray’da yapılacak.

Bahreyn 4’üncü ülke oldu

Bahreyn, 1979’da Mısır’ın, 1994’te Ürdün’ün ve 13 Ağustos’ta BAE’nin ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan dördüncü Arap ülkesi oldu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *