Kılıçdaroğlu’ndan ‘Srebrenitsa’ mesajı: 21. yüzyılın en büyük ayıplarından birisi

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Srebrenitsa’ mesajı: 21. yüzyılın en büyük ayıplarından birisi

21. yüzyılın en büyük ayıplarından birisidir ifadesini kullanan CHP Genel Başkanı, “Bizim görevimiz de bu tarz katliamlar olmasın diye onları sürekli canlı tutmaktır.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı videolu paylaşımında, Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da 1995’te yapılan soykırımın 25. yılı nedeniyle videolu mesaj yayımladı.

Demokrasi vurgusu

Bugünün Srebrenitsa Soykırımı’nın 25. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “İnsanların kimlikleri nedeniyle ötekileştirilmedikleri, demokrasinin egemen olduğu, barışçıl dış politikanın izlendiği bir dünya için 21. yüzyılın eşiğinde Avrupa’nın göbeğinde yaşanan bu soykırımı asla unutmayacağız.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Srebrenitsa Soykırımı’ndan görüntüler ve daha önceki konuşmalarından kesitler de paylaştı. Kemal Kılıçdaroğlu, videoda şunları söyledi:

‘Srebrenitsa’yı unutmamamız gerekiyor’

“Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995’te Sırp birlikleri tarafından işgal edilir. Hollanda’nın barış gücü sivil Boşnakları alır, Sırplara teslim eder. Sırplar, 8 bin 372 Boşnak’ı ormanda katleder. Sadece Müslüman oldukları için, sadece Boşnak oldukları için. Srebrenitsa’yı unutmamamız gerekiyor. Bu 21. yüzyılın en büyük ayıplarından birisidir. O katliamda hayatını kaybedenler bütün insanlığın yüreğinde yer alacaklardır. Bizim görevimiz de bu tarz katliamlar olmasın diye onları sürekli canlı tutmaktır.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *