Pasteur Enstitüsü’nden yalanlama: Biz icat etmedik

Pasteur Enstitüsü’nden yalanlama: Biz icat etmedik

Fransa’nın dünyaca ünlü Pasteur Enstitüsü’nün, 2004 yılında koronavirüsü icat ettiği iddiası, sosyal medyada çığ gibi yayıldı.

İddiayı ortaya atan kişinin Youtube’a koyduğu ve Facebook üzerinden paylaşılan görüntüyü, kısa sürede 1 milyonu aşkın kişi izledi.

Yaklaşık 20 dakika süren görüntüde iddiayı ortaya atan kişi, Pasteur Enstitüsü’nün virüsle ilgili buluşunu Avrupa’da gerekli makamlara tescil ettirdiğini iddia ederken, Pasteur Enstitüsü’nün aşısını daha fazla satmak için bunu yaptığı ileri sürdü.

Enstitüden yalanlama

Bunun üzerine Pasteur Enstitüsü’nde görevli araştırmacı Olivier Schwartz, Le Monde gazetesine açıklama yaparak, ortaya atılan iddiaları yalanladı.

Euronew’un haberine göre, Schwartz, iddiayı ortaya atanların koronavirüsün bir çok tipi olduğu gerçeğini bilmediğini altını çizerek, “Bunlar tamamen fanteziye dayanan hayal ürünü haberler. Haberi yayan, koranavirüsün, kimse tarafından bilinmediğini ortaya atarken, bir çok tip koranavirüs tipi olduğundan bile haberdar bile değil.” dedi.

Pasteur Enstitüsü’nün 2004 yılında koronavirüsü bulduğunu Avrupa’da tescil ettirdiği iddiasıyla ilgili olarak Schwartz, bunun da asılsız olduğunu beirterek, Pasteur Enstitüsü tarafından tescil ettirilenin SARS-CoV virüsü olduğunu ve bunun da bilimsel buluşu korumak adına yapıldığını söyledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *