Babacan ile Gül köprüleri attı mı?

Babacan ile Gül köprüleri attı mı?

Ali Babacan ile eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül köprüleri attığı iddia edildi. Tüzük çalışması için Ankara’da bir otelde düzenlenen iki günlük kapalı toplantıya Abdullah Gül’e yakın isimler çağrılmadı.

Son gece bazı isimler gönül almak için davet edildi; “Kandırıldık” görüşünde olan Gül cephesi, “Kurucu olmayacağız” diyerek reddetti. Beşir Atalay, Haşim Kılıç ve Candan Karlıtekin’in yeni partide olmayacağı öğrenildi.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre, Aylardır kuruluşu ertelenen Ali Babacan’ın partisi hafta içinde resmiyete kavuşuyor. Yeni partinin kurucu listesi ve tüzükle ilgili 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Babacan ters düştü. Genç ve kadınlara ağırlık verilecek listede halen milletvekili olan Mustafa Yeneroğlu da yer aldı.

2 GÜN OTELE KAPANDILAR: Babacan, yeni partinin son şeklini oluşturmak için kurucu yapmayı düşündüğü isimlerle Ankara’da iki gün süren toplantı yaptı. Bir otelde düzenlenen toplantıda tüzük, program ve kurucu isimler masaya yatırıldı. İçişleri Bakanlığına kuruluş dilekçesi verilirken, Çarşamba günü tanıtım toplantısı düzenlenmesi kararlaştırıldı.

GÜL’LE YOLLAR AYRILDI: Toplantıya Gül’e yakın isimler davet edilmedi. Gül dışında parti çalışmasında öne çıkan Haşim Kılıç, Beşir Atalay ve Candan Karlıtekin gibi isimlerin de dışlandığı öğrenildi. SÖZCÜ’nün edindiği bilgiye göre hafta içinde Gül, Mustafa Baş’ı (Refah Partili  eski vekil) Babacan’a göndererek tüzük çalışmasına son şeklini vermek istedi. Babacan tarafı olumsuz yanıtlar verdi ve önerileri dikkate almadılar.

RET CEVABI GELDİ: Gül’e yakın isimler, yaşananları ‘kandırıldık, birileri devreye girmiş olabilir’ diye yorumluyor. Gül’ün geri çekilmesinden sonra bazı isimlerin de aktif görev almaktan vazgeçtiği öğrenildi. Babacan’ın çevresi kırgınlığı ortadan kaldırmak için Mehmet Tekelioğlu’nu (Gül’ün eniştesi) arayarak Ankara’daki toplantıya davet etti, ancak olumsuz cevap verildi.

O VEKİL KURUCU: AKP’den istifa eden İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Ali Babacan’ın partisinde kurucular arasında yer aldı.

Yeni parti, ‘vekil transfer etmeme’ kararı aldı. Bağımsız kalan isimlere ise kapı açık tutulacak.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *