Amerikan Başkanı, Yunan Başbakanı aradı

Amerikan Başkanı, Yunan Başbakanı aradı

Türkiye’den Yunanistan’a geçmek için sınıra yığılan mülteciler nedeniyle sıkıntıda olan Yunanistan Başbakanını, Amerikan Başkanı Trump telefonla aradı, yerel ortaklar ile çalışmaya teşvik etti.

Açıklama Amerika’dan

ABD Başkanı Trump‘ın, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile yaptığı telefon görüşmesinde Yunanistan’ı sınırındaki mülteci akınına karşı yerel ortaklar ile çalışmaya teşvik ettiği bildirildi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre Trump ve Miçotakis telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Açıklamada, “Görüşmede, Başkan Trump Yunanistan’ın sınırlarında güvenlik sağlama çabalarını desteklediğini belirtti. Ayrıca Trump, Avrupa’ya büyük göçmen hareketliliği konusunda Yunanistan’ı yerel ortaklar ile çalışmaya teşvik etti.” ifadelerine yer verildi.

Sınırdaki göçmen sayısı 117 bini geçti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün saat 13.50 itibarıyla Edirne üzerinden Türkiye’den ayrılan göçmen sayısının 117 bin 677 olduğunu duyurmuştu.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Türkiye’de bulunan Suriyelilere “geçici koruma” uygulamaya devam edildiğini belirterek, “Suriyeli kardeşlerimizden ülkeyi terk etmeleri istenmedi. Kalmak isterlerse kalabilirler, gitmek isterlerse de gidebilirler. Sadece mültecilerin Türkiye’den ayrılmasını engellememe yönünde bir politika değişikliğine gittik.” açıklamasında bulunmuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *