Kushner planını savundu, ‘Filistinlilerin son şansı’ dedi!

Kushner planını savundu, ‘Filistinlilerin son şansı’ dedi!

Trump’ın Başdanışmanı ve damadı Kushner, İsrail’in ilk defa bir Filistin devletini kabul ettiğini belirterek, ‘bu yüzden Filistin için harika bir fırsat’ dedi!

‘FİLİSTİNLİLER İÇİN HARİKA BİR FIRSAT!’

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve Başdanışmanı Jared Kushner, dün açıklanan ‘kalıcı İsrail-Filistin barış planıyla ilgili, “İsrail ilk defa bir Filistin devletini ve bir haritayı kabul etti, bu yüzden bu Filistin liderliği için harika bir fırsat” dedi.

Sputnik’in aktardığına göre, Trump’ın İsrail Başbakanı Netanyahu ile ortak basın toplantısında açıkladığı ‘Yüzyılın Anlaşması’ barış planını Katar merkezli Al Jazeera televizyonuna değerlendiren Kushner, planın Filistinlilerin devlet sahibi olabilmeleri için ‘son şans’ olduğunu ifade etti.

​Kushner, “İsrail ilk defa bir Filistin devletini ve bir haritayı kabul etti, bu yüzden bu Filistin liderliği için harika bir fırsat” diye konuştu.

‘YERLEŞİMLERİN 4 YIL BOYUNCA BÜYÜMELERİNİ SINIRLADIK’

“Eğer Filistin liderliği gerçekten halkı için iyi bir fırsat yaratmak istiyorsa, planı takip etmek akıllıca olur” diyen Kushner, “Bu plan kapsamında yaptığımız şey, İsrail yerleşimlerinin dört yıl boyunca büyümesini sınırlamak oldu” diye ekledi.
Yerleşimler konusunda bir ilkin gerçekleştiğini vurgulayan Kushner, “Daha önce 4 yıllık bir dondurma hiç olmamıştı. İsrail bu yerleşimleri tanımamız karşılığında bunu kabul etti. Gerçek şu ki bu yerleşimler hiçbir zaman yıkılmayacak” dedi.

‘İŞE YARAYACAK TEK HARİTA BU’

“Haritanın gerçekliğini tanımak istiyoruz. Eğer iki devlet çözümü olacaksa, işe yarayacak tek haritanın bu olduğuna inanıyorum” diye konuşan başdanışman, ‘sınırların belirlemesinde bazı boşlukların’ olabileceğini söyledi.

Kushner, “Filistin Yönetimi’nin masaya gidip müzakere edeceğine yakınmayı tercih ediyor, bu da açıkçası devlet sahibi olmaya hazır olmadıklarını gösteriyor” diye konuştu.

’25 KİTAP OKUDUM’

Kushner’in sözde barış planını hazırlamadan önce konuyla ilgili 25 kitap okuduğunu söylemesi sosyal medyada dalga konusu oldu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *