İngiltere büyükelçisine provokatörlükten gözaltı

İngiltere büyükelçisine provokatörlükten gözaltı

İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi “Bazı radikal ve yıkıcı eylemleri organize etmeye ve kışkırtmaya çalıştığı” iddiasıyla gözaltına alındı, bir süre sonra da serbest bırakıldı

İran‘ın başkenti Tahran‘da düşen Ukrayna uçağında hayatını kaybedenler için düzenlenen anma etkinliğine katılan İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire‘in “bazı radikal ve yıkıcı eylemleri organize etmeye ve kışkırtmaya çalıştığı” iddiasıyla gözaltına alındığı ve bir süre sonra serbest bırakıldığı bildirildi.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tesnim’in haberine göre, İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi Macaire, Emir Kebir Üniversitesinin önünde Ukrayna uçağının kurbanlarını anma etkinliğine katıldı.

Etkinliğin atılan sloganlarla rejim karşıtı gösterilere dönüştüğü ve bu sırada İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi Macaire’in “bazı radikal ve yıkıcı eylemleri organize etmeye ve kışkırtmaya çalıştığı” öne sürüldü.

Bunun üzerine gözaltına alınan İngiliz Büyükelçi birkaç saat sonra serbest bırakıldı.

İngiltere: ‘Gözaltı, hukukun fahiş biçimde ihlali’

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, ülkesinin Tahran Büyükelçisi Macaire’in gözaltına alınmasının, uluslararası hukukun “fahiş biçimde ihlali” olduğunu belirtti.

Olayla ilgili yazılı açıklama yapan Raab, “Tahran Büyükelçimizin temelsiz ve açıklamasız olarak gözaltına alınması, uluslararası hukukun fahiş biçimde çiğnenmesidir.” ifadesini kullandı.

Siyasi ve ekonomik yalıtılmışlık tehdidi

İran hükümetinin bir yol ayrımında olduğunu belirten Raab, “Ya beraberinde getireceği bütün siyasi ve ekonomik yalıtılmışlıkla bir parya konumuna doğru yürüyüşüne devam edebilir ya da gerilimi düşürecek adımlar atıp ileri açılan diplomatik bir yola girebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *