İspanya’daki Müslümanların cami ve mezar yeri sorunu

İspanya’daki Müslümanların cami ve mezar yeri sorunu

İspanya İslam Toplumları Birliği, yaklaşık 2 milyon Müslümanın en büyük sorunlarından birinin kendilerine ait mezarlık yeri olduğu, cami ruhsatı almanın da bürokratik engellerle karşılaştığı bildirildi

İspanya İslam Toplumları Birliği (Ucide), ülkede yaşayan yaklaşık 2 milyon Müslümanın en büyük sorunlarından birinin, kısıtlı sayıdaki Müslüman mezarlıkları olduğuna dikkat çekti.

Ucide’nin raporunda, İspanya’daki 8 bin 131 belediyeden sadece 35’inde Müslüman mezarlığı bulunduğu, Müslüman cemaatlerin yüzde 95’inin mezarlığının olmadığı vurgulandı.

Ayrıca, mevcut Müslüman mezarlıklarının çoğunun belediye mezarlıklarının içinde parsel olarak ayrıldığı, bunun da dini vecibelerin yerine getirilmesinde önemli sorun teşkil ettiği ifade edildi.

İspanya’da Müslüman mezarlığının en çok Endülüs bölgesinde (11) olduğu, onu Katalonya (5), Valensiya (4), Castilla y Leon (3) ve Kanarya Adaları’nın (2) izlediği kaydedildi.

Madrid, Bask, Asturias, Aragon ve Murcia gibi bölgelerde ise sadece 1’er Müslüman mezarlığının bulunduğu kaydedilen açıklamada, çok sayıda belediyenin Müslümanlara ait mezarlık ve ibadet yerine ruhsat vermekte zorluk çıkarmasından üzüntü duyulduğu bildirildi.

Raporda, “Bazı belediyelerde cami ruhsatı almak bürokratik engellerle dolu çok uzun bir sürece dönüşüyor ve bazı mahalle sakinlerinin karşı eylemler yapmasına neden oluyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *