Özdemir İnce, Cumhurbaşkanlığı yeminini hatırlattı

Özdemir İnce, Cumhurbaşkanlığı yeminini hatırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 6’ıncı Din Şurasında söylediği sözleri eleştiren Cumhuriyet yazarı Özdemir İnce, Cumhurbaşkanının TBMM önünde içtiği andı hatırlattı

Cumhuriyet gazetesi yazarı İnce, bugün ‘İslamı merkeze almalıyız’ başlığını taşıyan yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca düzenlenen 6. Din Şûrası’nın kapanış programında yaptığı konuşmasını eleştirdi. 

Konuşmanın tamamını çok dikkatli okuduğunu belirten İnce, “neredeyse her cümle kendinden öncekiyle çelişiyor” ifadesini kullandı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘İslam bize göre değil, biz İslam’a göre hareket edeceğiz’ diyor. Bu nasıl iş?” sorusunu yönlendirdi.

İnce yazısında, Cumhurbaşkanının Meclis’in önünde ettiği yemini hatırlatarak şöyle dedi:

Oysa, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 103. maddesine göre görevine başlarken Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde aşağıdaki şekilde and içmişti:

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyeti’nin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma büyük Türk milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *