BBC televizyonu İslam karşıtlığına duyarsız kalmakla suçlandı

BBC televizyonu İslam karşıtlığına duyarsız kalmakla suçlandı

İngiltere’deki en büyük Müslüman örgütlenmesi olan Britanya Müslüman Konseyi, BBC’yi Muhafazakar Parti hakkındaki İslam karşıtlığı suçlamalarına haberlerinde yeterince yer vermemekle suçladı.

İngiltere’deki en büyük Müslüman örgütlenmesi olan Britanya Müslüman Konseyi (MCB), Muhafazakar Parti’deki “kurumsal İslam karşıtlığı”nı orantılı şekilde haberleştirmediğine dair endişelerini dile getirmek için BBC Genel Müdürü Tony Hall’e mektup yazdı.

Mektupta, BBC’nin bir kamu yayıncısı olarak tarafsız ve tutarlı olması konusundaki sorumluluğuna işaret edilerek, “Müslümanlara karşı ırkçılığa da diğerlerine karşı ırkçılık kadar önem verilmesi” istendi.

“BBC, İslam karşıtı nefret dili kullananlara platform sundu”

MCB Başkanı Harun Han da konuya ilişkin açıklamasında, Muhafazakar Parti’de “kurumsal ve yaygın bir İslam karşıtlığı sorunu” olduğunu belirterek, “BBC, Muhafazakar Parti’deki İslam karşıtlığını tam olarak haberleştirmemekle kalmadı aynı zamanda aşırı sağcı İslam karşıtı nefret dili kullanan kişilere de (konuşmaları için) platform sundu” dedi.

Ülkede hane başına BBC’ye senelik 154 sterlin (Bin 175 TL) lisans ücreti ödendiğine dikkati çeken Han, “İngiliz Müslümanlar, esasen kendilerine karşı nefretin teşvik edilmesini kolaylaştırmak için para ödüyor” değerlendirmesi yaptı.

Muhafazakar Parti’deki İslam karşıtlığı

İktidardaki Muhafazakar Parti, İslam karşıtı söylemlerin “yuvası” olarak nitelendirilirken, parti yönetimi, birbiri ardına yaşanan olaylara rağmen soruşturma açmaya yanaşmıyor.

Ayrıca onlarca parti üyesinin sosyal medyada İslam karşıtı mesajlar paylaştığı ancak zaman zaman bireysel soruşturmalara açılsa da bunlardan hiçbirinin ihraç edilmediği biliniyor.

(AA)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *