Oktay: ‘NATO zirvesi, ittifakın kıymetini göstermiştir’

Oktay: ‘NATO zirvesi, ittifakın kıymetini göstermiştir’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: “Böyle bir ortamda gerçekleşen NATO Liderler Zirvesi, ittifakın kıymetini bir kez daha gözler önüne sermiştir.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ticaret Bakanlığı tarafından ATO Congresium’da düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmasında, başta Türkiye olmak üzere dünyayı tehdit eden terör belası ve düzensiz göç gibi olguların iş birliği olmadan hiçbir devletin tek başına çözemeyeceği kadar ileri boyutlara ulaştığına dikkati çekti.

Oktay, şöyle konuştu: “Böyle bir ortamda gerçekleşen NATO Liderler Zirvesi, ittifakın kıymetini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Cumhurbaşkanımız, toplantı vesilesiyle müttefiklere ‘teröre karşı ortak tavır’ çağrısı yaparak terörle mücadeleye amasız, fakatsız destek istemiştir. Türkiye’nin sınırları NATO’nun da sınırlarıdır ve bölgemizde yaşanan saldırılar NATO’yu doğrudan ilgilendirmektedir. Ülkemize yönelik tehditler göz önüne alındığında NATO’nun güvenlik kodlarının güncellenmesi kaçınılmazdır. NATO müttefikleri, ortak terör tehdidine karşı samimi dayanışma temelinde çok daha güçlenecektir. Bölgemizde sürdürülebilir barışa verdiğimiz diğer bir önemli katkı Libya ile imzaladığımız Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşmasıdır. Bugün Gazi Meclisimizde oylanacak bu tarihi anlaşma ile Doğu Akdeniz’de kazanan; barış, Türkiye ve Libya kardeşliği olacaktır.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *