Trump’tan Afganistan’a gizli ziyaret

Trump’tan Afganistan’a gizli ziyaret

“Şükran Günü” dolayısıyla Afganistan’daki Amerikan askerlerini gizlice ziyaret eden Trump, direkt Bagram üssüne indi, Afgan Cumhurbaşkanı ile de görüştü

Beyaz Saray muhabirlerinin verdiği bilgiye göre, ABD Başkanı Donald Trump, dün Afganistan’daki en büyük hava üssü olan Bagram Hava Üssü’ne indi. ABD’de kutlanan “Şükran Günü” vesilesiyle Afganistan’daki birlikleri ziyaret ettiği bildirilen Donald Trump, askerlere hindi ikram etti.

ABD Başkanı Trump, Afganistan ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile de ikili görüşme gerçekleştirdi.

Seyahat esnasında Trump’ın yanında bulunan Beyaz Saray Sosyal Medya Direktörü Dan Scavino, burada çekilen görüntüleri Twitter hesabından paylaştı.

Öte yandan, ziyaretin yaklaşık 2,5 saat süreceği öğrenildi.

Trump’a ziyaretinde Beyaz Saray Özel Kalem Müdürlüğü görevini vekaleten yürüten Mick Mulvaney, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, Senatör John Barrasso, Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham ve Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Judd Deere’nin eşlik ettiği, eşi Melania Trump’ın ise ziyarete katılmadığı belirtildi.

Ziyaret neden gizli tutuldu?

Grisham, uçaktaki gazetecilere yaptığı açıklamada, “Burası tehlikeli bir bölge ama Trump, buradaki askerlere destek vermek istedi. Bay ve Bayan Trump, ailesinden çok uzakta tatil geçiren insanlar olduğunu biliyor ve bunun hoş bir sürpriz olacağını düşündük.” ifadelerini kullandı.

Seyahat bilgisinin, Donald Trump’ın güvenle ziyaretini tamamlayana kadar ambargolu olduğu bu nedenle de şu ana kadar bir bilginin sızdırılmadığının altı çizildi.

Trump, ziyareti esnasında, Afganistan Cumhurbaşkanı Gani ile askerlere hitap etti

İlgili resim

trump afghanistan ashraf ile ilgili görsel sonucu

İlgili resim

ABD Başkanı Trump konuşmasında, göreve geldiği ilk günden bu yana ABD ordusunu yeniden inşa etmek için trilyonlarca dolar harcandığını belirtti. Taliban ile yapılan barış görüşmelerine de değinen Trump, “Taliban bir anlaşma yapmak istiyor, yapıp yapmayacaklarını göreceğiz. Yapsalar da yapmasalar da bizim için sorun yok.” diye konuştu.

‘Afganistan’da kalacağız’

Afganistan’da bir Amerikan askerinin öldürülmesi üzerine Taliban ile barış görüşmelerinin kesildiğini anımsatan Trump, sözlerini şöyle sürdürdü: “Taliban ile bir anlaşmaya varana ya da kesin bir zafer elde edene kadar Afganistan’da kalacağız. Taliban bir anlaşmaya varmak istiyor ve biz de onlarla görüşüyoruz. Son 6 ayda büyük yol katettik ve aynı zamanda askerlerimizi de geri çekiyoruz. Buradaki askerlerimizin sayısını 8 bin 600’e indirmeyi umuyoruz.”

Afganistan Cumhurbaşkanı teşekkür etti

Gani de konuşmasında, Trump’a dönerek, “Size, liderliğiniz ve kararlığınız için teşekkür ederim.” dedi.

Trump’ın Afganistan’a ilk gidişi

ABD Başkanı, konuşmaların ardından askerlerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Yaklaşık 2,5 saat süren ziyaretin ardından Trump, yerel saatle gece yarısından sonra Afganistan’dan ayrıldı. Söz konusu ziyaret, Trump’ın başkanlığı döneminde Afganistan’a yaptığı ilk ziyaret olma özelliğini teşkil ediyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *