Bolivya’da ordu geçici devlet başkanını tanıdı

Bolivya’da ordu geçici devlet başkanını tanıdı

Genelkurmay Başkanı Kaliman ve komutanlar, Senato Başkan Yardımcısı Jeanine Anez’in geçici devlet başkanlığını tanıdıklarını açıkladı, Emniyet Genel Müdürü Calderon da CNN International’a açıklama yaptı

Ordu, bildiri yayımladı

Devlet Başkanı Evo Morales’in istifaya zorlandığı ve Meksika’ya iltica ettiği Bolivya’da yayın yapan “Pagina Siete” internet sitesinde yer alan haberde, Genelkurmay Başkanı Kaliman ve ordu komutanlarının Bolivya Devlet Başkanlığı Sarayı Casa Grande del Pueblo’da kendini “geçici devlet başkanı” ilan eden Senatör Anez ile görüştükleri, görüşmeye Emniyet Müdürü Yuri Calderon ve polis yetkililerinin de katıldığı belirtildi.

Genelkurmay Başkanı ve ordu komutanları, görüşmenin ardından yayımladıkları bildiriyle Anez’i geçici devlet başkanı olarak tanıdıklarını duyurdu.

Hukukumuzun emrettiği gibi hükümetin yanındayız!

Bildiride, “Koşullar göz önüne alındığında, askeri yasalar, normlar ve düzenlemeler izinde görevlerimizin başına döndüğümüzü size bildirmek istiyoruz. Hukukumuzun emrettiği gibi yeni hükümetin yanındayız.” ifadelerini kullandı.

Emniyet Genel Müdürü Calderon da konuya ilişkin CNN International’a yaptığı açıklamada, ordu ve polisin eşgüdüm içinde çalıştığını ve birlikte hareket ettiğini söyledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *