Otizmli çocuklar için Bakanlıktan yeni çözüm!

Otizmli çocuklar için Bakanlıktan yeni çözüm!

Bakan Ziya Selçuk, otizmli çocukların destek alabilmesi için “kolaylaştırıcı kişi” adı altında yeni bir çalışma başlatmaya çalıştıklarını söyledi

Aksaray’da otizmli çocukların okulda “yuhalanmasının” ardından harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul yöneticilerini açığa aldı.

Yeni düzenleme

Bakan Ziya Selçuk, otizmli çocukların destek alabilmesi için “kolaylaştırıcı kişi” adı altında yeni bir çalışma başlatmaya çalıştıklarını söyledi. Düzenleme kapsamında otizmli öğrencilere refakat için sınıflarda “kolaylaştırıcı kişi”ler bulunabilecek.

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin aktardığına göre, ‘kolaylaştırıcı kişiler’ ailenin önerisi ve okulda kurulacak “Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Geliştirme Birimi”nin (BEP) onayı ile belirlenecek. Birimlerde, okul müdürü, müdür yardımcısı, rehber öğretmen, öğrencinin sınıf veya branş öğretmeni bulunacak. Çocukların anne, baba veya yakınları da BEP’lerin onay vermesi halinde sınıflarda yer alabilecek. Masrafları ise aileler karşılayacak. MEB ailelere herhangi bir ek maddi destek de sunmayacak.

Haftada 5 gün, günde 3-4 saat arasında çalışan ek eğitimciler için ailelerin aylık en az 2 bin 500 ile 3 bin lira arasında harcama yaptıkları öğrenildi.

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Hangi ad altında olursa olsun, özel eğitim alan öğrencilerimizin eğitim hakkı velilerden, kişilerden ücret alma uygulamasıyla düzenlenemez. Bu, anayasanın ihlalidir” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *