Afganistan, Trump’tan açıklama bekliyor

Afganistan, Trump’tan açıklama bekliyor

Afganistan Cumhurbaşkanlığı, ABD Başkanı Trump’ın “10 milyon kişiyi öldürmek istemiyorum. Afganistan o durumda yeryüzünden silinirdi” sözlerine açıklık getirmesini istedi.

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın sözlerine açıklık getirmesinin istenildiği bildirildi. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin Trump’ın sözlerine ilişkin endişelerini dile getirdiği belirtilerek, “Dünyanın en köklü ve antik ülkelerinden biri Afganistan, tarih boyunca sayısız krizin üstesinden gelebildi” ifadeleri kullanıldı.

Independent Türkçe’nin aktardığına göre, Afganistan’ın açıklamasında, yabancı bir gücün ülkenin kaderini belirlemesine izin verilmeyeceği vurgulanarak şunlar kaydedildi:

Afgan hükümeti, ABD’nin Afganistan’daki barışı sağlama çabasını desteklerken, yabancı devlet başkanları Afgan liderlerini bir kenara bırakarak Afganistan’ın kaderini belirleyemez. Afganistan İslam Cumhuriyeti hükümeti Afgan halkını konuyla ilgili bilgilendirmeye devam edecektir.

Trump ne demişti?

Donald Trump, “Afganistan’da savaşmıyoruz, orada polis gibiyiz. Polis olmak istemiyoruz. Eğer Afganistan’da savaşmak istesek bu savaşı bir haftada kazanırdık ama 10 milyon kişiyi öldürmek istemiyorum. Afganistan o durumda yeryüzünden silinirdi. Böyle bir savaş 10 günde biterdi ancak bu yolu seçmek istemiyorum. Afganistan ile ilgili, savaşı kazanmakla ilgili planlarım var. Pakistan bize bu konuda yardımcı olacak. 19 yıldır bu ülkedeyiz, bu gerçekten komik bir durum” ifadelerini kullanmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *