ABD Büyükelçisi David Satterfield kimdir?

ABD Büyükelçisi David Satterfield kimdir?

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından Türkçe olarak, “Size harika bir haberimiz var!” ifadesi ile atamasının onaylandığı duyurulan David Satterfield, kimdir, nerelerde görev yapmıştır?

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu, ABD Başkanı Donald Trump’ın Şubat ayında Ankara Büyükelçiliği’ne aday gösterdiği David Michael Satterfield’ın görevini onayladı. Satterfield’in kısa süre içinde Ankara’ya gelerek göreve başlaması bekleniyor.

11 Nisan’da Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde ifade veren Satterfield’ın görevi, komite tarafından 3 Mayıs’ta onaylanmıştı.

Komite’deki ifadesinde Satterfield, “Türkiye S-400 alarak F-35 programındaki rolünü tehlikeye attı. Büyükelçiliğim onaylanırsa Türkiye’nin doğru tercihi yapması için çalışacağım” demişti.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, David Satterfield, Eylül 2017’den bu yana ABD’nin Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Vekili olarak görev yapıyordu.

Bu görevi kapsamında Haziran ayında İsrail ve Lübnan’ın deniz sınırı sorununun müzakere edilmesi amacıyla bölgeye çok sayıda seyahat gerçekleştirdi.

Satterfield bunun öncesinde 2014 ile 2017 yılları ile 2009 ile 2013 yılları arasında Roma’da Çokuluslu Güç ve Gözlemciler Genel Müdürlüğü pozisyonunu üstlendi. Bu organizasyon, Mısır ve İsrail arasında imzalanan bir anlaşma kapsamında Sina Yarımadası’nda barışı koruma misyonu üstlenmiş bir kurum.

2014’te yaklaşık 5 ay süreyle ABD Dışişleri Bakanı’nın Libya özel danışmanlığını yapan Satterfield, bu görevi üstlenmesine giden süreç içinde yaklaşık 5 ay Kahire Büyükelçiliği maslahatgüzarlığı yaptı.

2005-2006 yılları arasında Bağdat’ta başmüsteşar olan Satterfield, 2006 ve 2009 yılları arasında ise dışişleri bakanının kıdemli danışmanı ve Irak koordinatörü olarak çalıştı.

1998-2001 arasında ABD’nin Libya büyükelçisiydi.

Satterfield, 2001 ile 2005 arasında ABD’nin Suriye ve Suudi Arabistan Büyükelçilikleri’nde çalıştı ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muavinliği, Birinci Müsteşar Yardımcısı Muavinliği ve Yakın Doğu İşleri’nden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Vekilliği gibi üst kademe görevlerde bulundu.

1996-1998 yılları arasında ise ABD Dışişleri Bakanlığı İsrail-Arap İlişkileri Dairesi Başkanlığı yaptı.

Arapça bilen Satterfield, Cidde, Tunus, Cezayir, Şam ve Bağdat’ta çeşitli görevler üstlendi.

ABD’nin başkenti Washington DC’de üstelendiği görevler arasında ise İsrail ve İsrail-Arap ilişkileri ofisinin direktördüğünden Yakın Doğu ilişkileri ile ilişkili pozisyonlar yer alıyor.

Maryland Üniversitesi mezunu olan Satterfield’ın konuştuğu diğer diller arasında Arapça’nın yanı sıra Fransızca, İtalyanca ve İbranice var.

Satterfield aynı zamanda yaptığı görevler nedeniyle ABD Başkanlığı Seçkin Üst Düzey Yönetici Ödülü, ABD Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülü ile ABD Ordusu Üstün Sivil Hizmet Ödülü gibi ödüller edindi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *