CHP’ye yakın Halk Tv’de “derin işler”

CHP’ye yakın Halk Tv’de “derin işler”

Halk Tv’de işten çıkarılan ana haber spikeri Lale Özan Arslan 2 Nisan’da attığı tweetinde Halk tv’de yaşananlar için, “‘Derin İşler’ diyelim, veda edelim” diye yazdı.

Halk Tv’de yaşanları bugün köşesine taşıyan Milliyet yazarlarından Ali Eyüboğlu, yazısının başlığına “Halk Tv’de ne oluyor?” sorusunu yerleştirdi. “Başlıktaki sorunun yanıtından önce olup biteni özetleyeyim…” diyen Eyüboğlu, kanaldan ayrılan Arslan’ın “derin işler” diye tabir ettiği, son günlerde yaşanan gelişmeleri şöyle anlattı:

Uğur Dündar, 1 Nisan’da attığı şu tweet’le, kanaldan ayrıldığını açıkladı:
“Halk televizyonunu bugünlere getiren ekipten Lale Özan Arslan, Semra Topçu, Rahmi Aygün, Barış Yarkadaş, Atakan Gültekin ve Gökhan Demirel’in işlerine son verilmiş! Bu haksızlığa karşı çıkıyor ve altı yıldır tek kuruş para almadan program yaptığım Halk TV’den ayrılıyorum.”

Aynı gün Semra Topçu, Twitter’dan şu açıklamayı yaptı:
“2011 mayıs ayından beri Halk TV’de hafta içi her sabah ekran önünde sizlerle, ekran arkasında arkadaşlarla büyük emek verdik. Çok güzel, heyecanlı, bazen çok acı, yıpratıcıydı, ama samimi ve düşündüğüm gibi olmaya gayret ettim. Bu kadar nezaketsiz olmamalıydı!”

Arslan: Derin işler
Rahmi Aygün Twitter’da, “Hiçbir başarı karşılıksız kalmazmış. Yorduk… Yorulduk… Kovulduk… Esen kalın!” diye yazdı.
Kanaldan Serhan Asker, 1 Nisan’da ana haber için İrfan Değirmenci’yi transfer ettiklerini açıkladı.
Halk TV’den çıkarılan ana haber spikeri Lale Özan Arslan ise 2 Nisan’da şu tweet’i attı:
“10 yıllık emeğimin karşılığı, bu kadar çirkin olmamalıydı. Kararı verenlerin ne kadar iş bilmez olduğu bellidir, umarım Halk TV için iyi olur. Genel müdürümüz Şaban Sevinç’in bu kararda hiçbir dahli yoktur. ‘Derin İşler’ diyelim, veda edelim.”

Olayın perde arkası
Halk TV Genel Müdürü Şaban Sevinç’i iki kez aradım, açmadı. “Halk TV’de neler oluyor?” diye mesaj attım, yanıtı, “Selamlar” oldu.
Sevinç, konuşmayınca konuşanları buldum. Yaptığım bir dizi telefon görüşmesinden Arslan’ın “Derin işler” dediği operasyona dair şu bilgileri aldım.
Halk TV, aralarında organik bir bağ olmasa da CHP’ye yakın bir kanal. Halk TV epeydir, CHP yönetimini değil, parti içi muhalefeti destekler çizgideydi.
Muharrem İnce’ye ve CHP’de genel kurul isteyen imza kampanyasına açık destek veren kanalın Abdullah Gül’ün adaylığına muhalefeti, Şaban Sevinç’le Tuncay Özkan arasındaki tartışma, CHP yönetimiyle ipleri iyice gerdi.

Aslı Baykal ne dedi?
Kurulmasına Deniz Baykal’ın öncülük ettiği Halk TV’nin Yönetim Kurulu’na kızı Aslı Baykal girdi. Baykal, 18 Mart’ta katıldığı ilk toplantıda kanal yöneticilerine, gelen baskılardan yorulduğunu, bu nedenle CHP Genel Merkezi’ni kızdıran yayınlara son vermelerini söyledi.
Baykal’ın istediği değişiklik olmayınca da kanalda ‘gençleştirme operasyonu’ başladı. İşten çıkarılmalara gerekçe olarak da kanalın reytinglerinin düşmesi gösterildi.
Ekibi çıkarılan Sevinç’e de sıra gelir mi? Yerine Ankara’nın tanınmış gazetecilerinden biri gelir mi?

Bekleyip göreceğiz Halk TV’deki ‘Derin İşler’in nasıl sonuçlanacağını…

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • İrfan YILDIZ
    4 Nisan 2019, 09:51

    Nede olsa 3-4 büyükşehir belediyesi aldılar artık amatör habercilerle çalışmayacaklar.Bu Kadar basit.

    REPLY