ABD: “Meşru sonuçlar kabul edilmeli”

ABD: “Meşru sonuçlar kabul edilmeli”

AKP’nin seçim sonuçlarına itirazlarına ilişkin olarak, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün “meşru sonuçlar kabul edilmeli” sözlerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı, Twitter mesajı ile yazılı yanıt verdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, “Yabancı devletler dahil olmak üzere tüm tarafları yasal sürece saygı göstermeye ve Türkiye’nin iç işlerine karışma olarak anlaşılabilecek her türlü adımdan kaçınmaya çağırıyoruz.” ifadesini kullandı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın düzenlediği basın toplantısında, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere AKP’nin seçim sonuçlarına yaptığı itirazlar gündeme getirilince, Bakanlık sözcüsü Robert Palladino, “Haberleri gördük. Özgür ve adil seçimler her demokrasi için önemli. Buna meşru sonuçların kabul edilmesi de dahil. Bu bağlamda uzun ve gururlu bir geleneği olan Türkiye’den de daha azını beklemiyoruz” diye konuştu.

Fahrettin Altun, Bakanlık sözcüsü Palladino’nun bu değerlendirmesine Twitter hesabından yazılı olarak cevap verdi.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi’nin “düzen ve huzur” içerisinde gerçekleştirildiğine belirten Altun, şunları yazdı: “Pazar günü yapılan seçim düzen ve huzur içinde tamamlanmıştır. Seçimler demokrasimizin belkemiğidir. Milletimiz 70 yıldır iradesini sandık vasıtasıyla ortaya koymuştur. Seçimlerin hür ve adil olması, tüm makamların sorumluluğudur. Oyların kanunlarımıza uygun olarak sayılması aynı ölçüde önemlidir.”

Altun, birçok siyasi partinin usul hataları ve başka usulsüzlükleri gerekçe göstererek yaptıkları itirazlar için de, “Seçimlerden sorumlu makamların tüm uzlaşmazlıkları hızlı, şeffaf ve kesin olarak çözüme kavuşturacağına inancımız tamdır. Yabancı devletler dahil olmak üzere tüm tarafları yasal sürece saygı göstermeye ve Türkiye’nin iç işlerine karışma olarak anlaşılabilecek her türlü adımdan kaçınmaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *