Türkiye’den Afganistan’a dönen Dostum’a ikinci saldırı

Türkiye’den Afganistan’a dönen Dostum’a ikinci saldırı

Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Raşid Dostum, geçtiğimiz yıl ülkesine dönmesinden bu yana ikinci kez saldırıya uğradı.

Mezar-ı Şerif şehrinden kuzeydeki Şibirgan’a giderken Dostum’un konvoyuna yapılan saldırıda bir koruması öldü, ikisi de yaralandı. Olaydan yara almadan kurtulan Dostum, Türkiye’de bir yıldan uzun süre kalmasının ardından geçtiğimiz yıl ülkesinde dönüşte havaalanında saldırıya uğramıştı.

Euronews’ün aktardığına göre, Cümbüş Partisi sözcüsü Bashir Ahmad Tayenj, Dostum’un plandan önceden haberdar olduğunu ancak seyahatini iptal etmediğini söyledi.

Saldırının sorumluluğunu üstlenen Taliban’dan sözcü Zabihullah Mücahit, olayda Dostum’un dört korumasının öldüğünü iddia etti.

Aralık 2016’da bir siyasi rakibine işkence yapmak ve cinsel istismarda bulunmakla suçlanan Dostum, Amerika Birleşik Devletleri’nin de aralarında bulunduğu ülkelerin baskıları üzerine 2017’de Türkiye’ye gitmişti.

Ülke siyasetinde etkili bir figür olarak görülen 65 yaşındaki Dostum’un partisi Çümbüş, Özbek etnik gruplarından oy alıyor. Dostum, bu yıl 28 Eylül’de yapılması planlanan seçimlerde yarışacak adaylardan Başbakan Abdullah Abdullah’ın ekibinde yer alıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *