Cezayir’de on binlerce kişi sokaklarda

Cezayir’de on binlerce kişi sokaklarda

Cezayir’de Cumhurbaşkanı Buteflika’nın ‘kaos’ çıkar uyarısına ve yoğun güvenlik önlemlerine karşın, on binlerce Cezayirli protestoya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika’nın yeniden seçimlerde aday olması üzerine başlayan protestolar 3. haftasına girdi. 2013’te geçirdiği felcin ardından hiç kamuoyu önünde görülmeyen Buteflika dün protestocuları, “kaos” ihtimaline karşı uyarmıştı. 82 yaşındaki Buteflika, yönetimini sonlandırması çağrısı yapan protestocuların arasına sızan “iç ve dış güçler” olabileceğini de söylemişti. İsviçre’nin Cenevre kentinde tedavi gören Buteflika’nın uyarısı, bugün düzenlenen büyük çaptaki protestoların hemen öncesinde geldi.

algeria protests ile ilgili görsel sonucu

BBC’nin haberine göre, Barışçıl devam eden eylemlerde, protestocuların Büyük Postane Meydanı’nda toplandıkları ve Cezayir bayrakları salladıkları belirtiliyor.

Alışılmadık bir şekilde, ülkenin en popüler imamlarından birinin her Cuma Namazı’nda yaptığı gibi, Cumhurbaşkanı için değil, Cezayir ve Cezayir halkı dua ettirdiği belirtiliyor.

Özel Aşhuruk Televizyonu, iktidar partisi FLN’nin birkaç milletvekilinin, hükümet karşıtı eylemlere katılmak için istifa ettiğini duyurdu ancak bağımsız kaynaklarca doğrulanamayan haberde başka bir ayrıntıya yer verilmedi.

Gösteriler öncesi başkentteki tren, metro ve otobüs seferleri durduruldu.

İlgili resim

5. kez cumhurbaşkanı adayı

Buteflika’nın 5. kez cumhurbaşkanlığına adaylığını koyması tepki çekmişti.

2001 yılından beri devam eden yasağa rağmen, ülke çapında çoğu genç on binlerce kişi son üç haftadır protesto gösterileri düzenliyor.

Buteflika, resmi haber ajansı APS aracılığıyla paylaştığı mesajında, kargaşa çıkarmak isteyenlerin protesto gösterilerine sızabileceğini söyledi.

“Pek çok vatandaşın görüşlerini dile getirmek için barışçıl bir şekilde protesto gösterisi düzenlediğini” söyleyen Buteflika sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak fırsat kollayan bazı tarafların bu barışçıl ifade biçimine sızma ihtimaline karşı, ki bu kaosa yol açabilir, dikkatli ve tedbirli olma çağrısı yapmalıyız.”

Buteflika, açıklamasında 18 Nisan’daki seçimlerden çekilmesi taleplerine ilişkin bir yorumda bulunmadı.

Dün de, 1000 kadar hukukçu ülkenin başkenti Cezayir’de cumhurbaşkanının sağlık sorunları nedeniyle seçimlerden men edilmesi talebiyle sokaklara döküldü.

Protestocular polis kordonunu aşarak, seçimlere katılmak için 21 adayın başvurusunu onaylayan Anayasa Konseyi’ne doğru yürüdüler.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, hukukçulara yoldan geçenlerin de alkışlarla destek verdiği görülüyor.

Cezayir Hukuk Barosu üyesi protestocu Ahmed Dahim, “Anayasa Konseyi’ni göreve çağırıyoruz” dedi. Cumhurbaşkanının seçimlere katılmak için sağlık koşullarını sağlamadığını söyleyen Dahim, “5. döneme hayır” ifadesini kullandı.

Anayasa Konseyi’nin kararı bekleniyor

Anayasa Konseyi’nin 14 Mart’ta adaylara ilişkin kararını vermesi gerekiyor.

Cezayir Tabipler Birliği, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı adaylarının sağlık raporlarının “tıp etiğine” uygun olması ve birlik üyesi doktorlar tarafından alınması gerektiğini açıkladı.

Buteflika’nın kampanya müdürü Abdelgani Zaalane, cumhurbaşkanının sağlığının endişe kaynağı olmadığını söylemişti.

2013’te felç geçiren ve tekerlekli sandalye kullanan Buteflika, 24 Şubat’tan beri İsviçre’de tedavi görüyor.

Zaalane, İsviçre’deki “rutin tıbbi kontrollerin” henüz bitmediğini de sözlerine ekledi. Buteflika’nın ülkeye ne zaman döneceği bilinmiyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *