‘Yeni Gazaliler, yeni Hanefiler çıkmalı’

‘Yeni Gazaliler, yeni Hanefiler çıkmalı’

Sabah namazı buluşmalarında konuşan İstanbul müftüsü: “Çocuklarımızın, gençlerimizin önüne modeller koymak gerekiyor. İslami güzellikleri, hakikatleri önce kendimize sonra çocuklarımıza kazandırmak gibi bir görevimiz var.”

Pendik Kaynarca Merkez Camisi’nde “Sabah Namazı Buluşmaları” kapsamında gençlerle bir araya gelen İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz, bir medeniyetin kalıcılığı ve güçlülüğünün, onu taşıyacak nesillere sahip olmasından geçtiğini vurguladı.

Yeni Akit’in aktardığına göre, camide gençlere hitap eden Yılmaz şöyle konuştu:

“Medeniyetimizi sahiplenecek gençleri yetiştirmek ve onları geleceğe taşımak gibi bir sorumluluğumuz var. Köle milletlerle hür milletler arasında bir dirhem farkı vardır. O da yetişmiş insandır. Yetişmiş, davasına sahip, ileri ufuklara bakabilen nesilleri olanlar, hürdür, özgürdür ve ülkesinde söz sahibidir. Yetişmiş insanı olmayan milletler ve toplumlar ise başkalarının esaretine, hegemonyasına düşmeye mecbur ve mahkumdur. Dolayısıyla yetişmiş insan sayısını artırmak, davasına sahip çıkan, hedefleri olan, milletine sahip çıkan nesiller yetiştirmek, her milletin beka mücadelesidir. Baki olmak, bu dünyadan kalmak istiyorsak yeni nesilleri kendi inanç değerlerimizle yetiştirmek gibi bir sorumluğumuz var.”

Yılmaz, İslam’ı yeniden yorumlayacak İmam Gazali, İmam Hanefi gibi alimlerin gençlerini arasında çıkmasını arzuladıklarını ve bunun için uğraş verdiklerini ileri sürdü.

ÇOCUKLARIMIZIN ÖNÜNE ÖRNEK KOYMAMIZ GEREKİYOR

Eskiden çocukları yetiştiren, onlara istikamet verenin, anne ve babalar ile okullarındaki öğretmenler olduğunu, şimdilerde ise çocukları sosyal medyanın yönlendirdiğini dile getiren Yılmaz, “Çocuklarımızın, gençlerimizin önüne modeller koymak gerekiyor. İslami güzellikleri, hakikatleri önce kendimize sonra çocuklarımıza kazandırmak gibi bir görevimiz var. Bunun yapılacağı en güzel yer elbette ki mabetlerdir. Tarih boyunca İslam toplumu, mabetlerimizde dokunmuştur. Camiler, inancımızın, eğitimimizin ve kültürümüzün paylaşıldığı en güzel mekanlar olmuştur. Onun için camilerde buluşmak önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, gençlere hayatın öğretilmesi, dini değerlerin aşılanması ve neticede kendi değerlerinin kıymetini bilen nesillerin yetiştirilmesi amacıyla “Sabah Namazı Buluşmaları”nı gerçekleştirdiklerini, bunu çok önemsediklerini söyledi.

GENÇLERDE ADANMIŞLIK RUHU VAR

Gençlerin hem dünya hem de ahiret değerlerini tanımaları gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, şöyle dedi: “Gençlerimizin örnek şahsiyetler olmaları ve bu toprakların asıl sahipleri olduklarını idrak etmeleri gerekiyor. Gençlerde fıtrat gereği adanmışlık ruhu var. Davaları, inançları, arkadaşlıkları adına fedakarlıkları olgun, yaşı ilerlemiş insanlara göre daha fazladır. Gözleri daha karadır. Bu gözü karaları, imanlarına, irfanlarına göre yönlendirmek büyüklere düşüyor. Onun için her buluşmamızda ‘Gençlere sahip çıkın’ diye haykırıyoruz.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *