Meksika’da korkunç şiddet dalgası

Meksika’da korkunç şiddet dalgası

2006 dan bu yana 200 bin kişi öldürüldüğü Meksika’da sadece geçen yıl 25 bin kişi katledildi. Morglar da doldu mezarlıklar da. Cesetler konteynerlarda muhafaza edilmeye çalışılıyor.

Yerel yetkililer, ülkede son zamanlarda büyüyen şiddet dalgasında cesetlerin muhafazası için uzun vadeli çözümler aradıklarını söylüyor.

Meksika’nın batısındaki Jalisco eyaletinde, morglarda yer kalmaması nedeniyle en az 100 cesedin bir konteynerde tutulması, kokundan rahatsız olan bölge sakinlerinin tepkisine neden oldu.

Soğutuculu konteyner daha önce kentin dış mahallelerindeki bir deponun yakınlarına park edilmişti. Ancak iki hafta sonra mahalle sakinlerinin kokudan şikayet etmesi ve sineklerin doluşması nedeniyle konteynerin yeri değiştirildi. Fakat konteynerin yeni yerinde de şikayetler başladı ve mahalle sakinleri hafta sonunda protesto eylemi yaptı. Jose Luis Tovar adlı bir mahalle sakini, “Mahallemizde bir sürü çocuk var. Hepimiz hasta olabiliriz” dedi.

Yetkililer, Guadalajara kentindeki kiralık konteyneri başka bir yere nakletmeyi planladıklarını söyledi.

Jalisco Adli Tıp Kurumu Başkanı Luis Octavio Cotero, “Mezarlıklarda cesetleri gömebileceğimiz yer kalmadı” dedi. Cotero, 800 cesedin gömüleceği yeni bir mezarlık yapılacağını açıkladı.

Meksika yasaları uyarınca cinayet kurbanlarının cesetleri yakılamıyor.

2006’dan bu yana 200 bin kişi

Meksika’da hükümetin örgütlü suça karşı savaş ilan ettiği Aralık 2006’dan bu yana şiddet olaylarında 200 bin’den fazla kişi öldü ya da kayboldu.

En fazla şiddet olayı geçen yıl yaşandı. 2017’de 25 bin’den fazla kişi öldürüldü. Ölenlerin üçte ikisinin örgütlü suç kurbanı olduğu belirtiliyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *