Halid Meşal, El Cezire’ye konuştu

Halid Meşal, El Cezire’ye konuştu

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi eski başkanı Halid Meşal, hareketin 30 yıllık doğal gelişimini İlkeler ve Genel Siyaset Belgesi’nde yansıttığını söyledi.

Meşal, dün akşam (10 Eylül Pazartesi) El-Cezire kanalında yayınlanan röportajda, Hamas’ın Misak Belgesi’nin belirli bir dönemi, daha sonra yayınlanan Siyaset Belgesi’nin ise hareketin ulaştığı olgunluğu ifade ettiğini bildirdi.

Hamas’ın misakına ihanet etmediğini, bilakis ilkelerine ve tarihine saygı duyduğunu kaydeden Meşal, gelişmelerin yeni bir dille ifadesinin eskiye darbe anlamına gelmediğine dikkat çekti.

Hamas’ın siyasi düşüncesinin geliştiğini ve bu düşüncenin Siyaset Belgesi’ne yansıdığını bildiren Meşal, Hamas’ın birçok konudaki görüşünü de çeşitli konferanslarla ve belgelerle, Şura Meclisi’nin aldığı kararlarla dile getirdiğini söyledi.

Meşal, hareketin yayınladığı Siyaset Belgesi’nde herhangi bir çelişki bulunmadığını ve belgeyi okuyanların yorumlamadaki farklılıklarının ise doğal olduğunu ifade etti.

Hamas’ın 1967 sınırlarında kurulacak devletle ilgili söylemiyle taviz vermediğini açıklayan Meşal, bu söylemin Filistin uzlaşısını kolaylaştırmak için gündeme getirildiğine işaret etti.

Meşal, İsrail’i tanımadıklarını ve Filistin’in tek bir karışından vazgeçmediklerini söyledi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *