Erdoğan-Putin görüşmesi

Erdoğan-Putin görüşmesi

10. BRICS Zirvesi için Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

TSİ 19.55’te başlayan görüşme 1 saat 15 dakika sürdü. Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin-Güney Afrika (BRICS) Zirvesi için Güney Afrika’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirve kapsamında temaslarda bulundu.

Yeni Şafak’ın haberine göre, Erdoğan, Çin lideri Şi Cinping’den sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de baş başa görüştü. Türk heyetinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile MİT Başkanı Hakan Fidan da hazır bulundu.

Telefon görüşmelerinde de ifade ettiği gibi BRICS Zirvesi’nde bir araya gelip ikili görüşecekleri konuların olduğunu söylediklerini aktaran Erdoğan, “Türkiye-Rusya siyasi, askeri, ekonomik, kültürel, ticari… bütün alanlarda gerçekten çok ciddi bir yükselişi şu anda yakalamış vaziyette.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında 100 milyar dolarlık hedef olduğunu anımsatarak, “Bu gidişle bu hedefi de yakalayacağımıza inanıyorum çünkü bu konuda bir inanmışlığımız var. Turizmde gayet güzel gelişmeler söz konusu. Öyle zannediyorum ki bu yıl hakikaten 6 milyon gibi bir turist noktasında Türkiye’yi ziyaret edecek. Tüm bunlarla beraber aramızdaki her türü dayanışma birilerini de gerçekten kıskandırıyor.” ifadelerini kullandı.

İki liderin açıklaması sonrasında Putin’in “Beni restorana davet edecektiniz hani?” şeklindeki sorusu üzerine Erdoğan, “Ettim, bekliyorum.” karşılığını verdi. Putin’in, “Ama şu konuda anlaşmıştık: Et ürünlerimizi ülkeye alacak iseniz o zaman bu restoranda Rus etleri olacak.” sözlerine karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben memnuniyetle sizleri öncelikle bekliyorum. Dönüşten sonra bu işi halledersek iyi olur, fazla geciktirmeyelim.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de iki ülke arasındaki ilişkilerin artmasından dolayı memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Putin, “Çeşitli krizlerin üstesinden gelinmesi konusunda ilişkilerimiz her daim devam edecek. Ekonomi alanında da ilişkilerimiz gelişecek. Geçen sene ticaret hacmimiz yüzde 40,5 oranında artmıştı ve 22 milyar doları aşmıştı. Görüştüğümüze çok sevindim, ortak çalışmalarda bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.” diye konuştu. Erdoğan ve Putin’in açıklamaları sonrasında iki lider görüşmeye basına kapalı devam etti.

Şi ile 40 dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan 10. BRICS Zirvesi kapsamında, Rusya lideri Putin’den önce Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya geldi. Erdoğan’ın, Çin lideri Şi ile görüşmesi 40 dakika sürdü. İkili görüşme Güney Afrika’nın Johannesburg şehrindeki Michelangelo Otel’de TSİ 19.15’te sona erdi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *